Mnoho Moskovčanov uviazlo v staniciach metra. FOTO ČTK/AP
Moskva bola včera niekoľko hodín bez elektriny. Prvé správy o najväčšej havárii na elektrickom vedení v histórii Ruska sa objavili okolo obeda miestneho času. Vtedy prerušili prívod elektriny do južných častí hlavného mesta. Skoro sa vypínanie prúdu začalo lavínovito šíriť ďalej a zasiahlo aj okolie Moskvy. Úplné obnovenie dodávok prúdu sľubujú až dnes popoludní.
Príčinou havárie bol požiar transformátora a následný výbuch na zastaranej rozvodnej elektrickej stanici Čagino. Stanicu uviedli do prevádzky v roku 1963. Horieť začala v utorok večer, ale zamestnancom sa ju podarilo uhasiť. Až včera ráno, keď prudko stúpol odber prúdu, nastala katastrofa.
V prvých chvíľach nikto nechápal, čo sa stalo. Ľudia, ktorí uviazli v metre, sa museli tunelmi pešo dostať do najbližšej stanice. V Moskve sú mimoriadne horúčavy, čo im pochod sťažovalo.
"Babičky omdlievali, nemohli sa dostať hore, keď už došli do stanice, nefungovali tam eskalátory a na posledný výstup už nestačili," rozprávala jedna z cestujúcich. Skoro 2-tisíc ľudí zostalo vo výťahoch a niekoľko hodín ich vyslobodzovali pracovníci ministerstva pre výnimočné situácie. Prúd nešiel ani v budove Rady federácie, ale tu rýchlo zapli náhradný zdroj, takže si senátori nič nevšimli.
Zato na uliciach bol čoraz väčší zmätok, došlo k rekordnému počtu nehôd, pretože nefungovalo skoro 300 semaforov. Rozhlas vyzýval motoristov, ktorí neuviazli, aby pomáhali chodcom a brali ich do svojich áut. Veľa taxikárov hneď zvýšilo ceny na dvojnásobok.
Čiastočne nefungoval ani internet, telefóny a rozhlasové stanice mali ťažkosti s vysielaním. Došlo aj k ďalším haváriám v továrňach bez elektriny. Napríklad v chemičke v Kapote unikol fenol. Pracovníci Taganských bitúnkov zúfalo pozorovali, ako sa im kazí mäso a roztekajú obrie chladničky.
Polícia, ktorá sa obávala, že situáciu využijú kriminálne živly, posilnila hliadky na tmavých uliciach.
Prezident Putin vyzeral nahnevane, keď v televízii vyhlasoval, že ide o dôsledok nedostatočnej pozornosti energetického monopolu RAO JES. Podľa prezidenta havária nespôsobila obete na životoch. Do jej likvidácie sa zapojilo i ministerstvo obrany. Priznalo, že havária zasiahla i veliace centrá, ktoré zaisťujú kontrolu nad ozbrojenými silami, ale bol okamžite zapnutý náhradný zdroj.
Šéf RAO JES Anatolij Čubajs vystúpil v televízii s ospravedlnením. Generálna prokuratúra oznámila, že začala trestné stíhanie proti spoločnosti a Čubajsa mali ešte počas noci vypočúvať. Hrozí mu obžaloba z trestných činov nedbalosti a zneužitia právomocí, za čo môže dostať buď pokutu alebo tri roky väzenia.
Veľké výpadky
marec 2000 - bez prúdu sa na viac než 24 hodín ocitla väčšina Nigérie, vrátane metropoly Abuji. Príčinou boli technické problémy v štátnej rozvodnej sieti,
január 2001 - viac ako 200 miliónov Indov žijúcich v severných oblastiach krajiny sa muselo obísť bez elektriny,
jún 2001- bez elektriny bolo niekoľko dní 30 až 50 miliónov obyvateľov Nigérie,
január 2002 - dvojhodinový výpadok prúdu ochromil život polovice Brazílie. Ovplyvnilo ho vysadenie turbín vodnej elektrárne Itaipú,
marec 2002 - veľká časť Kolumbie bola bez prúdu kvôli poruche transformátorov,
február 2003 - Alžírsko bolo niekoľko hodín bez prúdu pre zlyhanie hlavnej elektrárne,
august 2003 - výpadok elektriny trval 42 hodín a postihol viac než 50 miliónov ľudí v New Yorku, piatich amerických štátoch a kanadskej provincii Ontario,
september 2003 - takmer štyri milióny Dánov a Švédov sa na niekoľko hodín ocitli bez prúdu. Výpadok začal v rozvodni jadrovej elektrárne vo Švédsku,
september 2003 - prakticky celé Taliansko sa ponorilo do tmy. Viac než päťhodinový výpadok spôsobila porucha na vedení medzi Švajčiarskom a Talianskom. Postihnutých 57 miliónov osôb.
október 2003 - výpadok elektrického prúdu v Bangladéši spôsobili technické problémy na štátnej prenosovej sieti. Väčšina podnikov zastavila prevádzku, mobily nefungovali. Bez prúdu bola celá metropola Dháka.
august 2004 - štvrť milióna domácností a podnikov v štyroch austrálskych štátoch postihol výpadok prúdu spôsobený chybou na prenosovom zariadení,
september 2004 - milión ľudí sa ocitlo na pár minút až niekoľko hodín bez prúdu v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko a v celom Luxembursku. (čtk)
Nezaznelo ani posledné zvonenie v školách
Sviatok posledného zvonenia, ktorým sa tisícky ruských študentov posledných ročníkov stredných škôl lúčili so školskými lavicami, narušil výpadok elektriny. Študenti si však svoj tradičný sviatok vziať nenechali a oslavy preniesli na ulicu. Posledné zvonenie znamená pre ruských študentov koniec vyučovania a začiatok príprav na záverečné skúšky.
Sprevádzajú ho aj koncerty, ktoré sa nezaobídu bez reprodukovanej hudby. Mnohým riaditeľom škôl výpadok prúdu komplikoval život.Výpadok prúdu sťažil prácu aj školským družinám a škôlkam, ktoré svojím zverencom pripravujú jedlo. Podľa moskovskej radnice žiadne dieťa nehladovalo. Škôlky a jasle predĺžili svoju prácu do noci, pretože rodičia sa ťažko dostávali k deťom. (čtk)
Autor: agentúra Epicentrum pre SME