BRATISLAVA - Tri koaličné poslanecké kluby KDH, SMK a SDKÚ hlasovali za dôveru ministrovi Martinovi Froncovi, ale chýbali hlasy poslancov ANO, ktorí odišli z pléna. Chýbal aj hlas poslanca Rudolfa Chmela, ktorý by Fronca na rozdiel od svojich kolegov z klubu podporil.
Hovorí, že nestihol časový limit, lebo ešte nemá dosť skúseností. "Bohužiaľ, nejako som zaspal, keď kolegovia z ANO odchádzali. Ostal som sedieť a nestihol hlasovať," povedal.
Poslanec HZDS Ján Cuper po tom, čo Fronc nezískal dosť hlasov na vyslovenie dôvery, povedal, že Fronc už ministrom nie je. Aj predseda Smeru Robert Fico tvrdil, že Fronc by mal okamžite odstúpiť. "Tieto hlasovania ukazujú, v akom rozklade je vládna koalícia, že ani vládni ministri nezískavajú podporu koalície."
Aj keď minister dôveru nezískal, podľa ústavy nemusí odstúpiť. Vláda sa už v novembri obrátila na Ústavný súd, lebo má pochybnosti, či by bolo vyslovovanie dôvery ministrovi v súlade s ústavou. Ústavný súd zatiaľ nerozhodol.
Ústava rozoznáva dva inštitúty - dôveru a nedôveru. Vyslovovanie dôvery sa podľa vlády môže diať len na návrh vlády a o nedôvere voči vláde alebo jej členovi je možné hlasovať len na návrh skupiny poslancov.
Hlasovanie o dôvere žiadala poslankyňa HZDS Katarína Tóthová v rámci interpelácií.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský v rozprave povedal, že ak "cítime, že existujú právne nezmysly, malo by byť na nás, aby sme ako rozumní právnici nevyužívali nedokonalosť právnych predpisov".
Poslanec KDH František Mikloško povedal, že Tóthová využíva inštitút, ktorý je "právnou tupinou". Tá mu oponovala, že v Ústave nie sú žiadne tupiny. Opozícia svoj návrh opiera o ustanovenia zákona o rokovacom poriadku parlamentu a Ústavu, kde sa hovorí o tom, že o odpovedi na interepelácie sa koná rozprava, ktorú možno spojiť s hlasovaním o dôvere.
Mikloško ešte pred hlasovaním na adresu poslancov ANO povedal, že ak opustia sálu, pôjde o slabosť vládnej koalície a prejav politickej úbohosti.
Prvýkrát sa hlasovanie o dôvere Froncovi udialo tiež na podnet poslankyne HZDS Kataríny Tothovej vlani na jeseň. Hrušovský nedal hlasovať o tomto návrhu a Vladimír Mečiar z HZDS to označil za ponižujúci postup. (sp)
Ako hlasovali o dôvere Froncovi?
Za - 59 poslancov vládnych strán KDH, SDKÚ a SMK plus nezávislí poslanci Ivan Šimko, Alexej Ivanko, Róbert Nemcsics.
Proti - 56 poslancov opozičných HZDS, Smer, KSS a nezávislý Ivan Hopta.
Zdržalo sa - 9 poslancov nezávislí.
Neprítomných - 26 poslancov vrátane ANO.