Pre Romana Abramoviča je predaj podielov v ťažobnej spoločnosti Sibnefť šancou dostať sa spod závislosti od Ruska. FOTO -REUTERS |
MOSKVA - Ruský plynárenský kolos Gazprom sa zaujíma o kúpu kontrolného podielu v ropnej spoločnosti Sibnefť, ktorú vlastní majiteľ futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Gazprom si tým chce vynahradiť nezdar plánu spojenia so štátnou spoločnosťou Rosnefť, napísali včera noviny Vedomosť.
Gazprom dal podľa niekoľkých zdrojov novín Abramovičovej holdingovej spoločnosti Millhouse Capital ponuku na kúpu 57,5 percenta akcií piatej najväčšej ruskej ťažobnej spoločnosti. Hovorca Sibnefť síce povedal, že firma nie je na predaj, akcie spoločnosti však včera na moskovskej burze narástli o viac ako štyri percentá. Trhová hodnota spoločnosti tak dosiahla 14 miliárd dolárov.
"Akcionári považujú firmu za dlhodobú investíciu, takže nie je na predaj," povedal hovorca firmy Alexej Firsov. "Keď chce niekto niečo kúpiť, neznamená to, že to je na predaj," dodal. Hovorca Gazpromu správu nekomentoval. Zdroj z ruského ropného sektora však agentúre Reuters potvrdil, že Gazprom chce použiť príjem z plánovaného nákupu svojich akcií vládou na investíciu v spoločnosti Sibnefť.
Podľa iných zdrojov by to bola pre Abramoviča, ktorý teraz žije v Londýne, vhodná cesta na vymanenie sa spod podnikateľskej závislosti od Ruska, kde je pre "oligarchov", podnikateľov zbohatnutých v 90. rokoch, v súčasnosti horúca pôda. Magnáti sa boja hlavne toho, že by mohli dopadnúť podobne ako bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovskij, ktorý po roku a pol väzby už druhý týždeň počúva na moskovskom súde svoj rozsudok.
Ruská vláda pred týždňom oficiálne zrušila plán fúzie, v ktorej mala predať štátnu spoločnosť Rosnefť Gazpromu a za to mala v plynárenskom monopole získať väčšinový podiel. Ten vláda aj tak dostane, ale bude zaň musieť v hotovosti zaplatiť sedem až osem miliárd dolárov.
Plán narazil na problémy potom, ako Rosnefť v decembri kúpila po nútenej aukcii hlavnej ťažobnej divízie krachujúcej ruskej ropnej jednotky Jukos. To viedlo k sporu o to, komu vlastne bude táto lukratívna divízia Juganskneftegaz patriť. Gazprom bol pôvodne v aukcii favoritom, nakoniec sa však nákupu zriekol v obavách z právnych problémov vo svete zo strany majiteľov Jukosu.
Plán spojenia s Rosnefťou bol súčasťou stratégie Gazpromu rozšíriť pôsobnosť z plynu aj na ťažbu ropy. Kremeľ chce urobiť z Gazpromu integrovaný energetický koncern svetovej triedy, schopný expanzie v zahraničí.
Podľa analytikov teraz Gazprom hľadá schodnú alternatívu za Rosnefť. "Z uvažovaných možností sa Sibnefť javí ako najatraktívnejšia - na rozdiel od Juganska nie je zaťažená dlhmi ani rizikami," povedal podľa Vedomostí jeden z manažérov Gazpromu. Prekážkou transakcie je však podiel 34,5 percenta, ktorý v spoločnosti Sibnefť získal Jukos a ktorý je v súčasnosti obstavený ruskými súdmi v rámci postupu úradov proti Jukosu. (čtk)