. Učitelia, riaditelia škôl a materských škôl a ich zástupcovia majú nárok na dovolenku v dĺžke osem týždňov.
Vychovávateľom a majstrom odbornej výchovy sa dovolenka takisto predlžuje na osem týždňov. Zamestnanec má na základe splnenia podmienok určených Zákonníkom práce nárok na:
- dovolenku za kalendárny rok (ak jeho pracovný pomer k tomu istému zamestnávateľovi trval nepretržite po celý kalendárny rok a odpracoval v ňom aspoň 60 dní)
- pomernú časť dovolenky (ak jeho pracovný pomer k tomu istému zamestnávateľovi síce netrval nepretržite po celý rok, ale odpracoval uňho aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na pomernú časť dovolenky v rozsahu jednej dvanástiny z celoročnej dovolenky za každý celý kalendárny mesiac
nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru)
- dovolenku za odpracované dni (ak neodpracoval u toho istého zamestnávateľa v kalendárnom roku 60 dní, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny celoročnej dovolenky za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku)
- dodatkovú dovolenku (nárok majú zamestnanci pracujúci pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní a zamestnanci vykonávajúci zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé práce v dĺžke jedného týždňa)
- ďalšiu dovolenku (zamestnancom s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na obdobie celého kalendárneho roka a zamestnancom, ktorých práca podstatne závisí od poveternostných vplyvov, prislúcha za každý týždeň dovolenky čerpanej v období s nižšou potrebou práce ďalšia dovolenka v trvaní dvoch dní, najviac však jeden týždeň v kalendárnom roku).
Ak si zamestnanec nemohol čerpať dovolenku v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčil jej čerpanie alebo pre prekážky v práci, môže ju čerpať až do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je však povinný určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v kalendárnom roku v rozsahu aspoň štyroch týždňov. Náhradu za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len v jedinom prípade, a to, ak si nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Krátenie dovolenky
Dovolenka na zotavenie sa kráti v príslušnom kalendárnom roku iba z dôvodov, ktoré vznikli v danom roku. Skrátenie dovolenky prichádza do úvahy len vtedy, keď na ňu vznikol nárok. Zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trval k tomu istému zamestnávateľovi po celý kalendárny rok, sa musí poskytnúť dovolenka v dĺžke aspoň jedného týždňa, a ak ide o mladistvého zamestnanca, v dĺžke dvoch týždňov.
Dovolenka sa kráti pre ospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci pre prekážky v práci, pre neospravedlnenú neprítomnosť a z dôvodu výkonu trestu odňatia slobody a väzby.
Jednotlivé druhy dovoleniek sa krátia z rozdielnych dôvodov. Kým dovolenka za kalendárny rok alebo pomerná časť dovolenky sa kráti zo všetkých uvedených dôvodov, dovolenka za odpracované dni, dodatková dovolenka a ďalšia dovolenka sa môže krátiť iba z dôvodov neospravedlnene zameškaných pracovných zmien.
Pre prekážky v práci z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej alebo civilnej služby, z dôvodu rodičovskej dovolenky, práceneschopnosti (s výnimkou pracovného úrazu alebo choroby z povolania), ošetrovania chorého člena rodiny, ďalej starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z dôležitých dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v starostlivosti ktorých dieťa inak je alebo nemôže byť v starostlivosti osoby, ktorá sa o dieťa stará, pretože ochorela alebo jej bola nariadená karanténa (karanténne opatrenie) alebo sa podrobila vyšetreniu či ošetreniu v zdravotníckom zariadení, pričom to nebolo možné urobiť mimo pracovného času zamestnanca, sa dovolenka kráti za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu. Vždy musí byť splnený plný počet dní, t.j. 100 alebo 22.
Za každú neospravedlnene zmeškanú pracovnú zmenu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku zamestnanca po prerokovaní s príslušným odborovým orgánom podľa nového Zákonníka práce o jeden až dva dni (dnes je možné krátiť až o tri dni).
Za zameškanie práce v dôsledku výkonu trestu odňatia slobody sa kráti dovolenka za kalendárny rok za každých takto zameškaných 22 pracovných dní o jednu dvanástinu. Toto platí aj pre väzbu, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak sa trestné stíhanie proti nemu zastavilo iba preto, že za spáchaný čin nie je trestne zodpovedný alebo sa trestný čin amnestoval.