Čo sa zvýšením životného minima zmení

Výška rodičovského príspevku

FOTO - ARCHÍV SME


Výška rodičovského príspevku

* Dávkou štát prispieva na starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov veku. Oprávneným na príspevok je spravidla rodič.

* Dnes štát rodičovi, ktorý pracuje alebo študuje, mesačne prispieva 1300 korunami, rodičovi s dieťaťom v domácej starostlivosti 4110 korunami. Od 1. júla aj rodič "na čiastočný úväzok" má dostávať 4110 korún, ak sa o dieťa nestarajú v škôlke, ktorú financuje štát alebo obec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Zákon hovorí, že výšku rodičovského príspevku ministerstvo sociálnych vecí ustanoví k 1. septembru, a to tak, že ju vynásobí "koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima". Keďže životné minimum ministerstvo navrhuje zvýšiť o 3,1 %, rodičovský príspevok by od septembra mal byť 4230 korún.

Nárok na náhradné výživné

* Náhradné výživné sa poskytne, len ak príjem žiadateľa oň a osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, nie je vyšší ako 2,2-násobku životného minima ich všetkých.

* Takže napríklad pre jedno dieťa, ktoré príjem nemá, sa náhradné výživné poskytne, ak príjem žiadateľa nie je vyšší ako 14 652 korún. Od 1. júla sa v takomto prípade náhradné výživné má poskytnúť, ak príjem žiadateľa nie je vyšší ako 15 136 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Výška náhradného výživného

* Náhradné výživné sa poskytuje v takej výške, v akej súd o nej rozhodol, no najviac vo výške 1,2-násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa. Zvýšením životného minima sa teda maximálne náhradné výživné zvýši. Kým dnes je to 2496 korún, od 1. júla to má byť 2580 korún.

Posudzovanie hmotnej núdze

Za príjem sa pri posudzovaní hmotnej núdze nepovažuje:

* príležitostný príjem, náhodné a jednorazové príjmy do výšky 2-násobku životného minima získané v bežnom roku. Teda dnes ide o príjmy najviac 9160 korún, od 1. júla 9460 korún;

* príjem žiaka strednej školy a príjem denne študujúceho na vysokej škole, ak neprevyšuje 1,2-násobku životného minima pre plnoletú osobu. Čiže kým dnes sa pri posudzovaní hmotnej núdze neberie do úvahy príjem najviac 5496 korún, od 1. júla 5676 korún.

SkryťVypnúť reklamu

* Občan v hmotnej núdzi a osoby, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, si podľa zákona majú pomôcť aj predajom alebo prenájmom svojho majetku. Za majetok sa považuje aj osobné motorové vozidlo, no ak jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok životného minima, od majiteľa nemožno chcieť, aby sa ho zriekol. Pred predajom alebo prenájmom je teda uchránené každé auto v hodnote najviac 160 300 korún, od 1. júla 165 550 korún.

Výška jednorazovej dávky v hmotnej núdzi

* Tým, ktorým sa vypláca dávka v hmotnej núdzi a nejaký príspevok (na zdravotnú starostlivosť, na bývanie, aktivačný alebo ochranný), obec môže poskytnúť jednorazovú dávku v hmotnej núdzi, a to "najmä na úhradu mimoriadnych výdavkov" na nevyhnutné ošatenie, základné vybavenie domácnosti, školské potreby pre nezaopatrené dieťa a na mimoriadne liečebné náklady.

SkryťVypnúť reklamu

* Dávku obec môže poskytnúť najviac do výšky 3-násobku životného minima. Takže kým dnes dávka najviac predstavuje 13 740 korún, od 1. júla to má byť 14 190 korún.

Podmienky nároku na predčasný

starobný dôchodok

Nárok na predčasný starobný dôchodok niekto má, ak

- bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a

- dôchodok ku dňu, od ktorého mu má byť priznaný, je vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu. Takže kým dnes na priznanie predčasného starobného dôchodku stačí mať vypočítaný dôchodok vyšší ako 5496 korún, od 1. júla ho bude treba mať vyšší ako 5676 korún.

Nárok na príspevok na osobnú asistenciu

* Príspevok možno poskytovať ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku na osobnú asistenciu odkázaný.

SkryťVypnúť reklamu

* Príspevok sa v plnej sume poskytuje, ak príjem ťažko zdravotne postihnutého najviac predstavuje 3-násobok životného minima pre plnoletú osobu. Teda kým do 30. júna to je pri príjme najviac

13 740 korún, od 1. júla to má byť pri príjme najviac 14 190 korún.

Ak príjem ťažko zdravotne postihnutého je vyšší ako tamtá suma, táto sa od príjmu odpočíta.

Nárok na príspevok na kompenzáciu

zvýšených výdavkov

* Príspevok možno poskytnúť ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku na kompenzáciu zvýšených výdavkov odkázaný.

* Ak príjem ťažko zdravotne postihnutého presiahol 2-násobok sumy životného minima pre plnoletú osobu, príspevok sa neposkytuje. Takže kým do 30. júna na príspevok má nárok každý, koho príjem nepresiahol 9160 korún, od 1. júla to má byť každý, koho príjem nepresiahol 9460 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Nárok na príspevok za opatrovanie

* Tomu, kto opatruje ťažko zdravotne postihnutého staršieho ako šesť rokov, ktorý je podľa posudku na opatrovanie odkázaný, za to možno poskytnúť príspevok.

* Ak príjem ťažko zdravotne postihnutého je vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre plnoletú osobu, príspevok sa o to, čo prevyšuje, kráti. Takže kým do 30. júna sa príspevok kráti pri príjme vyššom ako 5496 korún, od 1. júla to má byť až pri príjme vyššom ako 5676 korún.

* Ak ťažko zdravotne postihnutým je nezaopatrené dieťa, príspevok sa kráti o to, o čo jeho príjem prevyšuje 3-násobok životného minima pre plnoletú osobu. Teda kým do 30. júna sa príspevok kráti pri príjme vyššom ako 13 740 korún, od 1. júla to má byť pri príjme vyššom ako 14 190 korún.

SkryťVypnúť reklamu

* Príspevok možno poskytnúť, len ak opatrovateľ nemá mesačný príjem presahujúci 2-násobok životného minima pre plnoletú osobu. Čiže kým do 30. júna príspevok možno poskytnúť pri príjme opatrovateľa nanajvýš 9160 korún, od 1. júla až 9460 korún.

Nárok na oslobodenie od platby

za sociálnu službu

* Za opatrovateľskú službu a prepravnú službu občan nemusí platiť, ak jeho príjem a príjem osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, je najviac 1,2-násobok životného minima. Takže kým dnes napríklad jeden občan nemusí platiť, ak jeho príjem neprevyšuje 5496 korún, od 1. júla to v takomto prípade má platiť pre každého s príjmom najviac 5676 korún.

Ak príjem občana a príjem osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, je vyšší ako 1,2-násobok životného minima, občania za službu platia do takej miery, aby im 1,2-násobok životného minima z ich príjmu zostal. (joč)

SkryťVypnúť reklamu

Nárok na oslobodenie od platby za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb

* Plnoletá osoba sama

Výška príjmu oprávňujúca občana za starostlivosť neplatiť

starostlivosť výška príjmu plnoletej osoby do 30. 6. (korún) od 1. 7. (korún)
celoročná do 20 % životného minima do 916 do 946
celoročná bez stravovania do 75 % životného minima do 3435 do 3548
celoročná s obedom do 60 % životného minima do 2748 do 2838
týždenná do 50 % životného minima do 2290 do 2365
denná do 75 % životného minima do 3435 do 3548

Ak príjem občana je vyšší, za starostlivosť platí do takej miery, aby mu tá-ktorá suma zostala.

Občan + osoby, ktorým sa starostlivosť

neposkytuje*

4 Občan za starostlivosť nemusí platiť, ak jeho príjem a príjem osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, je najviac: 1,2-násobok životného minima osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, + 20, 75, 60 alebo 50 % životného minima plnoletej osoby (podľa toho, v akej starostlivosti občan je).

Občan + jeho manžel/ka, ktorému/ej

sa starostlivosť neposkytuje*

* Ak sa v zariadení sociálnych služieb starajú o jedného z man-želov a niet iných osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, ten za starostlivosť nemusí platiť, ak je ich príjem najviac: 1,2-násobok životného minima + 20, 75, 60 alebo 50 % živ. minima plnoletej osoby (podľa toho, v akej starostlivosti je).

SkryťVypnúť reklamu

*V jednom i druhom prípade platí, že ak ten príjem je vyšší, občania za starostlivosť platia do takej miery, aby im tá-ktorá suma z ich príjmu zostala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu