Šprintér a skokan utvoril v senzačnej chvíli kráľovnej športov v michiganskom Ann Arbore 25. mája 1935 za hodinu päť svetových rekordov a jeden vyrovnal. Diaľkarský výkon 813 cm vydržal na čele svetových tabuliek dvadsaťpäť rokov a tri mesiace. Najdlhšie v histórii. O rok a pár mesiacov vyhral na berlínskej olympiáde štyri zlaté. Prvý v histórii.
Malý školský štadión Ferry Field v michiganskom Ann Arbore sa vyníma v atletických historických tabuľkách ako ikona. Šesť svetových rekordov za jediný deň nefiguruje pri žiadnom meste.
Rôzne pramene uvádzajú odlišný počet minút: od 46 po 70. Nech je akokoľvek, išlo o zázračnú hodinku športu. Aby k nej vôbec došlo, musel mladý Owens najprv kolenačky prosiť chýrneho kouča Snydera, aby mu dovolil štartovať. Atlét nebol celkom fit.
V prvom štarte Owens vyrovnal svoj rekord na 100 yardov - 9,4 s. O desať minút absolvoval skok do diaľky - 806 cm. Prvý v histórii za osem metrov. O chvíľu sa zlepšil na 813 cm. Rekord prekonal až 12. augusta 1960 vo Walnute jeho krajan Ralph Boston - 821 cm.
Jesse viac skákať nemohol. Zvolávali na štart behu na 220 yardov. Čas 20,3 s bol rekordom na yardovej i metrovej trati (o desatinu rýchlejšie bežal v takejto kombinácii až v roku 1949 v Los Angeles M. Patton). Na záver utvoril Owens ešte rekord na netradičných 220 yardov (i 200 metrov) cez prekážky - 22,3 s.
Aj keď išlo "iba" o štyri súťaže, behalo sa na škvare, bez masážnych mastičiek, iontových nápojov. Štart - cieľ a bez oddychu skok - dopad. Diaľkarských 813 cm by znamenalo dnes slovenský rekord a na posledných majstrovstvách sveta v Paríži 2003 stačilo na štvrté miesto!
Afroameričan vyhral o rok na olympiáde v Berlíne štyri zlaté medaily. Prvý v atletickej histórii.
Šprintér bol už pri príchode na Hry X. olympiády v Berlíne prvou hviezdou amerického tímu. Najskôr vyhral stovku. O deň si musel z finále v diaľke odskočiť na dvojstovkový rozbeh. V skokanskom sektore sa odvíjala dráma so silne rasistickým nábojom. Po piatom pokuse sa dostal do čela lipský atlét Lutz Long, Owens ho vzápätí prekonal.
Jesse v autobiografii Černošské myslenie opravuje pre historickú pravdu hneď dve veci. "Nie je pravda, že mi Hitler nechcel podať ruku, vôbec som ho nevidel," píše. Führer skutočne po tom, čo videl, ako Owens preskočil Longa, z Olympijského štadióna odišiel.
Oveľa ostrejšie odmieta fámu o nepriateľstve s nemeckým skokanom Longom: "Naopak, boli sme veľkí kamaráti. Keď som sa pripravoval na piaty pokus, ktorý sa ukázal ako víťazný, Lutz mi poradil, aby som si o trochu predĺžil rozbeh. Bola to zlatá rada."
James Cleveland (Jesse) Owens zomrel v arizonskom Phoenixe 31. marca 1980. Jeho manželka Ruth Solomonová a dcéra Merlene vedú nadáciu legendárneho športovca na podporu atletických nádejí so zvýraznením myšlienky "bez rozdielu farby pleti a vyznania viery".