V praxi by to znamenalo, že by nikto nemohol zabrániť napríklad zbúraniu domu na vyvlastňovanom pozemku. Súd by mohol vydať iba konečný rozsudok, že bol porušený zákon, a rozhodnúť, že štát musí zaplatiť škodu.
Parlament z novely stavebného zákona odstránil sporný odstavec na návrh Gábora Gála z SMK. Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová povedala, že ak by v novele zostal, obrátila by sa na Ústavný súd. Podobný názor má i časť ústavných právnikov, ktorých oslovil denník SME, i poslankyňa KDH Mária Sabolová. Minister spravodlivosti za KDH Daniel Lipšic tvrdil opak.
"Pri nezákonnom vyvlastnení by už súd nemohol zabezpečiť účinnú nápravu a vrátiť vec do pôvodného stavu," povedala Sabolová. Predkladateľ zákona minister výstavby Lászlo Gyurovszky z SMK ešte pred rokovaním parlamentu tvrdil, že je pripravený na kompromis. Nakoniec poslanci schválili, že súd bude môcť pozastaviť vykonateľnosť rozhodnutia o vyvlastnení, definitívne však bude musieť rozhodnúť do troch mesiacov.
Ústavní právnici Ladislav Orosz a Peter Kresák si nemyslia, že časové obmedzenie je zásahom do nezávislosti rozhodovania súdov. Podobné lehoty pre súdy majú podľa nich aj iné zákony. "Ak súd nerozhodne do lehoty, môže byť sudca disciplinárne potrestaný," povedal Kresák. V zahraničí sa podľa neho s lehotami pre súdy "najmä v spoločensky dôležitých prípadoch" môžeme stretnúť častejšie.
Proces vyvlastňovania bude rýchlejší aj preto, lebo podľa novely vyvlastňovať nebudú príslušné stavebné úrady, ktoré spadajú pod obce a mestá, ale krajský stavebný úrad. Ten je orgánom štátnej správy.
Urýchlenie spôsobí aj to, že už nebude možné podávať námietky opakovane proti tým istým osobám a z rovnakých dôvodov.
Zákon, ktorý bude účinný od 1. júla, je retroaktívny. To znamená, že už začaté vyvlastňovacie procesy štát ukončí do troch mesiacov od tohto dátumu.
Za novelu hlasovalo 78 poslancov najmä z radov strán vládnej koalície ANO, SDKÚ, KDH, SMK a časť koalične naladených nezávislých poslancov. Proti boli poslanci HZDS a Slobodného fóra, zdržali sa všetci poslanci KSS. Väčšina poslancov Smeru sa zdržala hlasovania, takmer rovnaká časť bola za aj proti novele. (rk)