Kritici jeho návrhu oponujú, že vo viacerých prípadoch dostali štátne orgány neprimerané právomoci.
Schvaľovanie zákona nebolo jednoduché, včera sa posunulo až o päť hodín a konečná podoba je výsledkom kompromisu na poslednú chvíľu. Lipšic ju dosiahol rokovaním s poslancami okolo Romana Vavríka z SDKÚ. Ten chcel, aby sa každý občan do pol roka dozvedel, že bol odpočúvaný, ak sa jeho sledovaním nič nezistilo. Lipšic bol zásadne proti a požadoval až päťročnú lehotu. Nakoniec to budú tri roky a obaja sú nespokojní.
"Vážne uvažujem, že čoskoro podáme príslušné novely," povedal Vavrík. Za podporu svojho návrhu sa poďakoval všetkým koaličným stranám s výnimkou KDH, ale aj nezávislým a opozičným poslancom. "Musíme rešpektovať názory pána ministra a to, že sme v koalícii," vyhlásil.
Návrh sa dal zmeniť len tak, že sa opätovne otvorila rozprava o dlho pripravovanom zákone, ktorú poslanci skončili už v januári. Tentokrát znovu predložili množstvo pozmeňovacích návrhov, čo sa nepáčilo poslankyni HZDS Kataríne Tóthovej. Parlamentu zostali iba dve hodiny pred hlasovaním, aby sa s nimi oboznámil. "To snáď nemyslíte vážne, v Trestnom poriadku je dôležité každé slovo," pohoršovala sa Tóthová, ale poslanci odmietli jej návrh, aby hlasovanie odložili.
Otázka bola aj to, či tzv. agentovi-provokatérovi zostane právo nahovárať na páchanie trestnej činnosti. Lipšic, ktorý inštitút agenta kedysi presadil, dosiahol, že zostane zachovaný súčasný stav, s čím nesúhlasí advokátska komora. Jej podpredsedníčka Darina Michalková sa sťažuje, že sa tento inštitút zneužíva.
Komora protestuje aj proti maximálne prípustnej dĺžke väzby, ktorá bude pri obzvlášť závažných zločinoch štvorročná. "Podľa mojich skúseností, ak sa niečo nevyšetrí do jedného roka, tak sa už nevyšetrí," hovorí Michalková.
Trestný poriadok nadobudne rovnako ako Trestný zákon účinnosť 1. januára. (rp)
Novinky v Trestnom poriadku
Zmena vo vedení pojednávaní
Dnes svedkov v trestných veciach najskôr vypočúva sudca, ktorý vykonáva podstatnú časť dokazovania. Keď skončí, pýta sa prokurátor, obhajcovia a otázky môže klásť aj obvinený.
Po novom bude svedkov zásadne vypočúvať iba prokurátor a obhajca. Sudca môže ovplyvňovať spôsob výsluchu. Cieľom je, aby boli prokurátor aj obhajoba počas pojednávaní aktívnejší. Sudca tak bude odbremenený a môže sa venovať svojej prvoradej úlohe, a to rozhodovaniu o vine a treste.
Alternatívne spôsoby riešenia trestných vecí
Nie všetky trestné kauzy v budúcnosti skončia pred súdom. Aj v najťažších prípadoch, ako sú vraždy, sa bude dať dohodnúť na uznaní viny a prijatí trestu. Prokurátor uzavrie s obvineným dohodu, súd rozhodne, či nie je vzhľadom na okolnosti neprimeraná, a ak nie je, schváli ju.
Skrátenie dĺžky väzby
V súčasnosti môže byť obvinený vo väzbe aj päť rokov bez toho, aby o jeho vine rozhodol súd. Od januára to budú najviac štyri roky a dĺžka väzby bude závisieť od trestnej sadzby, ktorá páchateľovi hrozí.
Pri prečine, čo je skutok spáchaný z nedbanlivosti, alebo úmyselný trestný čin, za ktorý hrozí najviac päť rokov väzenia, bude dĺžka väzby najviac rok.
Pri zločine, čo je úmyselný trestný čin, za ktorý hrozí viac ako päťročný trest, to budú tri roky. Štvorročná lehota väzby bude prípustná pri obzvlášť závažných trestných činoch, pri ktorých hrozí najmenej osemročný trest.
Odvolacie súdy budú musieť rozhodovať
Odvolacie súdy by mali rozhodovať a nevracať veci na nové rozhodovanie nižším súdom. V súčasnosti vyššie súdy často vracajú prípady nižším, ak nesúhlasia s rozhodnutiami prvostupňových súdov. Po novom budú musieť rozhodnúť.
Sudca pre prípravné konanie
Bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní. Bude dohliadať na to, či nedošlo k porušeniu práv pri rozhodnutí o väzbe, domovej prehliadke či odpočúvaní.