
Richard Farnsworth v Lynchovom filme Príbeh Alvina Straighta. (Príbeh Alvina Straighta, USA / Francúzsko / Veľká Británia, 1999. 112 minút. Réžia: David Lynch, scenár: John Roach, Mary Sweeneyová. Hudba: Angelo Badalamenti. Hrajú: Richard Farnsworth, Sissy Spaceková, Harry Dean Stanton. Distributér: Intersonic.) FOTO – SUNFILM
V premiérovom Príbehu Alvina Straighta, ktorý práve uvádzajú slovenské kiná, však nájdu úplne iné, nelynchovské prekvapenie: staručký hrdina sa totiž hrkoce medzi poľami na pomalom traktore. „Je to úplne normálny film,“ takýto výrok asi nikto nečakal práve od Lyncha, stvoriteľa kultu Modrého zamatu či Mestečka Twin Peaks. A ak predstaviteľ hlavnej úlohy Richard Farnsworth pri nakrúcaní dodával, že „na tento film zoberte s hrdosťou svoje deti“, je úplne jasné, že Lynch naozaj veľmi dôsledne prehodil výhybku.
O ľudskom srdci
Nielenže tento film oslavuje pozitívne veci, režisér tvrdí, že rozpráva „o ľudskom srdci a bratskej láske“. Okrem toho ešte vychádza z úplne reálneho pozemského sveta, ba dokonca zo skutočnej udalosti, ktorou bolo putovanie vtedy sedemdesiattriročného Alvina Straighta z Laurens v štáte Iowa do Mt. Zion vo Wisconsine. Film teda v podstate kopíruje cestu, ktorú muž absolvoval v roku 1994 na záhradnom traktore značky John Deere. Prešiel šesťsto kilometrov a trvalo mu to viac ako šesť týždňov.
Hrdina si v prívese za dýchavičným traktorom vezie sladkosti a odpudzovač hmyzu a postupne stretáva bizarné figúrky americkej road movie: kňaza, cyklistov, dievča na úteku, jednovaječné dvojičky, hasičov či ženu so zvláštnou záľubou.
Naprieč krajinou srdca
„Je to príbeh rozprávaný cez stretnutia ľudí, ktorých Alvin spoznal pri svojej odysei naprieč krajinou srdca,“ povedal Lynch v jednom z rozhovorov pre týždenník Time. Je to vybočenie z Lynchových filmov? „To určite nie je vybočenie. Do príbehu sa zamilujete a je to. Môže vás samotného prekvapiť, že je to práve táto vec, a nie iná, ktorá by to byť mohla, ale jednoduchu sa zamilujete. Keď som čítal scenár k filmu, zapáčil sa mi príbeh a nakrútil som ho.“
A podobne láskyplne hovorili o filmároch aj miestni obyvatelia. Majiteľ železiarstva v Clermonte na nich spomína ako na skvelých zákazníkov, dámy v jednej reštaurácii v Laurens vyzdobili podnik fotografiami celého štábu, zvláštnu akciu pre filmárov usporiadal laurenský jazdecký klub, šerif Pocahontas si zobral dovolenku, aby pomáhal usmerňovať dopravu počas presunu filmárov do Wisconsinu. A v každom meste lovili ľudia z pamäte svoje zážitky so skutočným Straightom, ktorý už zomrel, ako už tiež zomrel predstaviteľ filmu Richard Farnsworth. Dokonca sa hádali, kto predal skutočnému Straightovi ten traktor.
Na druhom mieste
„Som pri filme veľmi dlho, aby som mohol povedať, že toto je niečo mimoriadne. Napríklad si nespomínam, že by v Lynchovom filme zaznelo jediné neslušné, vulgárne slovo,“ hovoril o filme Richard Farnsworth, ktorý začínal koncom tridsiatych rokov ako kaskadér v Dobrodružstve Marka Pola. Richard Farnsworth – už počas nakrúcania bol ťažko chorý na rakovinu – medzitým dobrovoľne odišiel zo života. „Bol to herec a stal sa mojím priateľom. Pred začiatkom nakrúcania som ho nepoznal, ale potom sme sa zblížili. Mal krásnu dušu.“
Pre scenáristu Johna Roacha, inak producenta, znamenal Príbeh Alvina Straighta prvý autorský krok v celovečernom filme. Kameraman Freddie Francis pracoval s Lynchom aj na Dune a snímke Sloní muž, ktorú zahraničná kritika považuje za najlepšie režisérovo dielo.
Ale Straighta, vyznamenaného cenou Európskej filmovej akadémie za najlepší mimoeurópsky fim roku 1999, dáva hneď na druhé miesto.
Davidlynch.com
Český denník MF Dnes infomoval, že David Lynch bol v týchto dňoch v Prahe. Obľúbil si totiž hudobné štúdio Ve Smečkách. V roku 1986 tu nahrával hudbu k filmu Modrý zamat, pred štyrmi rokmi k Lost Higway a teraz k svojmu novému filmu. David Lynch počas dokončovania filmu buduje vlastnú internetovú stránku. Linka, na ktorej stránku nájdete, bude jednoduchá: Davidlynch.com.
RADEK HORÁČEK
(Autor študuje na FAMU)