
FOTO - ARCHÍV
„Bugsy Siegel? Neviem, kde by mohol byť jeho pamätník,“ hovorí strážnik z povestného hotela Flamingo spojeného s kasínom. Muž prezývaný Bugsy, vlastným menom Benjamin Siegelbaum, toto kasíno s veľkou slávou otvoril na Vianoce roku 1946. Pred hotelovým kasínom nie je o Bugsym ani zmienka. Z Las Vegas však nezmizol. Pod košatým stromom, za kaplnkou na sobášenie je akoby schválne ukrytý podstavec. Na ňom stojí bronzová hlava Bugsyho Siegela.
Terajší majitelia Flaminga - Hilton Corporations nechcú robiť reklamu gangstrovi. Pritom práve tomuto gangstrovi spolu s Las Vegas, štátom Nevada a aj celou Amerikou a miliónmi turistov vďačia za to, že v púštnom, ale na vodu bohatom údolí obkolesenom vysušeným pohorím Sierra Nevada vyrástla mekka hazardu.
V časoch veľkej hospodárskej depresie v Amerike štát Nevada ako prvý zlegalizoval hazardné hry. Chcel tak prilákať peniaze. Dovtedy totiž Nevada patrila medzi najchudobnejšie. Správu si všimli aj mocní gangstri z východného pobrežia.
V newyorskom Brooklyne bol vtedy pojmom Meyer Lansky - finančný génius, ktorý svoje nadanie „odovzdal“ podsvetiu. Lansky vytiahol hore aj Bugsyho. „Povedal som malému Bennymu, aby sa stal mojou dvojkou. Bol mladý a veľmi odvážny. Jeho veľkým problémom však bolo, že najskôr strieľal, až potom sa spytoval,“ spomínal Lansky. Nezabudol ani gangster Lucky Luciano, Lanského jednotka: „My sme boli analytikmi. Skôr, než sme sa pustili do akcie, všetko sme dôkladne premysleli. Bugsy bol naším pravým opakom. Kým sme my premýšľali, on konal, a tak sme sa rozhodli, že ho využijeme.“
A práve „analytici“ vyslali hneď po správe o zlegalizovaní hazardu v Nevade postavou síce malého, ale impulzívneho Bennyho na západné pobrežie. Bugsy sa cítil v Las Vegas ako ryba vo vode. Sen odvážneho mladého muža z chudobnej rodiny židovského prisťahovalca z Ruska spraviť z Las Vegas fabriku na peniaze rýchlo podporil aj Lansky. Presvedčil gangsterský syndikát, aby poskytol Bugsymu milión dolárov na výstavbu prvého kasína.
Do osudu projektu však zasiahla žena. Virginia Hillová síce prepychovo oblečeného a ozbrojeného Bugsyho zrejme zbožňovala, ale ešte radšej mala peniaze. Bugsy prehliadol, že náklady na stavbu kasína neúmerne rastú. Nevedel, že práve Virginia si posielala veľké sumy na tajné konto do Švajčiarska. Prvé kasíno preto stálo až šesť miliónov dolárov.
Lansky projekt naďalej schvaľoval, Bugsy bol jeho miláčikom. Syndikát však strácal nervy a požadoval likvidáciu muža, ktorý ho pripravil o veľké peniaze. Zabijak Charlie Fischetts prijal kontrakt na Siegelovu likvidáciu. Lansky však vymohol odklad vraždy. Chcel, aby malý Benny dostal ešte šancu. A tá prišla.
V marci 1947 prinieslo kasíno prvý zisk vo výške štvrť milióna dolárov a Bugsy mal nové nápady. Začal s prístavbou hotelovej časti ku kasínu. Dnes je Flamingo s tritisícpäťsto lôžkami pre hostí túžiacich po hazarde štvrtým najväčším hotelom na svete. Flamingo a ďalších asi štyridsať hotelov kasín urobili z Las Vegas najrýchlejšie sa rozvíjajúce mesto Ameriky.
Súčasnú podobu Las Vegas vdýchol Bugsy Siegel. Milióny dnes majiteľom prichádzajú od bežných turistov. V minulom roku ich tam zavítalo 32 miliónov. Ľudia míňajú pri hazarde, zabávajú sa v baroch. Kult peňazí je všade. Bujnie zábava, sex. Ako na bežiacom páse sa uzatvárajú rýchle manželstvá, žije aj kult Elvisa Presleyho. Akurát na Bugsyho sa akosi zabudlo.
Dvadsiateho júna 1947 vtedy 42-ročný rozšafný a bohatý muž sedel v spoločnosti hollywoodskych hviezd, akými boli Clark Gable či Lana Turnerová. V losangeleskom hoteli Beverly Hills si prikladal k perám pohár šampanského, keď sa ozval výstrel. Prvá guľka ho zasiahla do hlavy, dve išli vedľa, ale ďalšie štyri opäť trafili. Kto zvonku cez veľké okná vyprázdnil zásobník revolvera, sa dodnes nevie.
Bugsyho patrón Mayer Lansky na smrteľnej posteli tvrdil, že robil všetko pre to, aby ruka syndikátu nezasiahla a aby si aj malý Benny užil aspoň trochu zo svojho veľkého sna.
MICHAL HAVRAN
Zajtra - E. A. Poe a prvá detektívka