EÚ: Británia žiada viac právomocí pre členské štáty
BRUSEL 29. januára (SITA/Reuters) - Veľká Británia sa bude zasadzovať skôr za zvýšenie právomocí pre členské štáty Európskej únie (EÚ), ako pre Európsku komisiu (EK) či Európsky parlament (EP) v snahe zvýšiť efektivitu jej fungovania, vyhlásil v utorok br
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
itský minister pre európske záležitosti Peter Hain. Vo svojom prejave načrtol minimalistickú predstavu európskej integrácie, ktorú bude obhajovať ako vládny zástupca v Konvente o budúcnosti EÚ, ktorý oficiálne zaháji svoju činnosť 28. februára. Degradujúc Európsku komisiu na "civilný úrad" sa Hain vyslovil za to, aby strategické vedenie v Únii prevzala Rada vlád členských krajín, a nie bruselský exekutívny orgán, ktorý má v súčasnosti v rámci existujúcich zmlúv výhradné právo navrhovať európsku legislatívu. "Vedúce postavenie musí byť vyhradené pre Radu ako stredobod účasti vlád na dianí v EÚ, z ktorého Únia čerpá základnú legitimitu a silu," vyhlásil.
Hainov prejav zdôraznil hranice britského entuziazmu voči bližšej európskej integrácii, a to aj za vlády labouristického premiéra Tonyho Blaira považovaného za ďaleko viac proeurópskeho ako jeho konzervatívni predchodcovia. Krajiny, ktoré sa čoskoro stanú členmi EÚ, si neželajú, aby ich nová štátnosť a demokracia boli po desaťročí plnej suverenity od konca sovietskeho vplyvu narušené, tvrdil britský minister. "To je čiastočne dôvod, prečo väčšina našich európskych partnerov trvá na tom, aby nezávislé národné štáty zostali základným princípom EÚ," vysvetlil Hain.
Minister vyzval na reformu systému šesťmesačného rotujúceho predsedníctva, ktoré označil za "nemotorné, neefektívne a slabé, pokiaľ ide o poskytnutie strategického smerovania a cieľa," no odmietol povedať, akú náhradu za tento systém by navrhla Veľká Británia. Očakáva sa, že konkrétne návrhy by mal predstaviť britský minister zahraničných vecí Jack Straw vo svojom kľúčovom prejave 21.
Hain zdôraznil, že z pohľadu Británie sú ekonomické reformy na liberalizáciu trhov a rozšírenie Únie oveľa dôležitejšie ako reforma jej inštitúcií. "Najdôležitejšia otázka, ktorou by sa mal zaoberať Konvent, je, ako zlepšiť schopnosť Únie niečo odovzdávať. Pretože dávanie je tým, čo má pre verejnosť nejaký význam," zdôraznil Hain. Britský minister navrhol, aby sa v preambule k novej zmluve alebo ústavnej dohode zakotvilo, že EÚ je v prvom rade úniou členských štátov a že jej inštitúcie budú mať iba také právomoci, na ktorých sa dohodnú členské krajiny, že im ich poskytnú, pričom v otázke výkonu moci sa bude Únia predovšetkým snažiť ponechať rozhodovanie na členské štáty, aby oni určili, ako dosiahnuť konkrétne ciele. Legislatíva EÚ by mala byť posledným východiskom, ak zlyhajú metódy spolupráce a Únia by mala svoje právomoci používať iba vtedy, ak členské krajiny sami o sebe nedokážu dosiahnuť spoločný cieľ, povedal v závere Hain.