n Oslovte organizácie, ktoré sa zaoberajú pomocou obetiam diskriminácie (Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Odbor rodinnej a rodovej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou konkrétnych skupín ľudí).
n Zistite si, aké kroky by ste mali pre vyriešenie svojho problému podniknúť.
n Zistite si aké súdne, prípadne správne konanie môžete využiť.
n Overte si, či máte nárok na finančnú podporu, ak by došlo k súdnemu procesu. (Slovenské národné stredisko pre ľudské práva poskytuje obetiam diskriminácie bezplatnú právnu pomoc).
Pripravte sa na svoj prípad
n Zaznamenajte si niekoľko príkladov, keď sa k vám bezdôvodne chovali inak ako k ostatným.
n Nahrajte si alebo zaznamenajte si situácie, v ktorých vás diskriminovali
n Pokúste sa získať vyjadrenia priamych svedkov takejto situácie.
n Uschovajte si všetky dôležité informácie, písomné pokyny od zamestnávateľa, vašu zamietnutú žiadosť a podobne.
n Ak si myslíte, že nie ste jedinou obeťou, pokúste sa presvedčiť aj ostatných, aby ste vystúpili proti diskriminácii spoločne.
Správne konanie
n Nebojte sa súdneho procesu, keď nemáte peniaze, žiadosť o nápravu situácie, aj podanie na súd vám bezplatne pomôže sformulovať Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Právnici strediska vás budú bezplatne zastupovať aj na súdnom procese.
n Poradiť vám môže aj vaša odborová alebo profesijná organizácia.
n Problémy, ktoré vyplývajú z diskriminácie v zamestnaní je potrebné riešiť najprv so zamestnávateľom. Niekedy totiž nejde o diskriminačné praktiky firmy ako celku, ale iba o chovanie jedného človeka alebo skupiny. Niektoré firmy uplatňujú metódy, aby sa ubránili žalobám zo strany zamestnancov, takže sa ubezpečte, či to nie je aj váš prípad.
n Niekedy je možné úspešne vyriešiť prípad ešte pred súdnym procesom.
Zdroj: Materiály kampane Za rozmanitosť proti diskriminácii