BELEHRAD - Predstavitelia Európskej únie včera odmietli žiadosť USA, aby Európska banka pre obnovu a rozvoj podporovala počas dvoch až troch rokov nové členské štáty EÚ a zamerala sa na prácu v chudobnejších krajinách. Túto žiadosť v nedeľu na výročnom zasadaní EBOR v Belehrade vzniesol šéf americkej delegácie Randy Quarles.
Rozvojová banka síce už pred časom naznačila, že presunie pozornosť na balkánske krajiny a bývalé sovietske republiky. Quarles zašiel ďalej a banku vyzval, aby sa z regiónu stiahla v konkrétnom termíne.
"Neverím, že viac alebo menej náhodné stanovenie dátumu odchodu z celých krajín môže vystihnúť mandát banky," povedal včera námestník nemeckého ministra financií Caio Koch-Weser na zasadaní rady guvernérov banky. "Poslanie nie je ukončené. Je to jednoducho preto, že financuje projekty, pri ktorých môžeme posudzovať potrebu podpory projekt za projektom," dodal.
Reakcie východoeurópskych krajín sú podobné. "Pôžičky EBOR nehrajú rovnakú úlohu ako pôvodne, my však stále jej podporu hodnotíme a môže mať stále svoju úlohu v projektoch infraštruktúry alebo malých a stredných podnikov," povedal viceguvernér Českej národnej banky Miroslav Singer.
Na Slovensku EBOR podporovala kapitál slovenských podnikov. Svoje akcie mala napríklad v Slovalcu, Sky Europe a donedávna i v Slovenskej sporiteľni.
Spojené štáty sú najväčším jednotlivým prispievateľom do fondov EBOR. Na jej kapitálovom základe 20 miliárd eur sa podieľajú dvoma miliardami. (čtk, r)