Odvetvím, kde je najviac rozšírená práca bez uzavretia riadnej zmluvy alebo dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, je stavebníctvo. Ide najmä o jednoduchú prácu na stavbách. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Boj štátu proti zamestnávaniu načierno sa z polovice minul účinku. "Od začiatku apríla, keď sme začali s kontrolami, prihlásili zamestnávatelia v Sociálnej poisťovni 51-tisíc nových pracovných miest. Zhruba v 60 percentách prípadov ide o prácu na dohodu, a nie o prácu na základe pracovnej zmluvy," potvrdil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol.
V praxi to vyzerá tak, že tri z piatich zlegalizovaných pracovných miest nepriniesli úbytok v evidencii nezamestnaných. "Ak sa zamestnávateľ oficiálne dohodol s pracovníkom na mzde menšej ako 3250 korún mesačne a pracovnom čase do 300 hodín ročne, takýto pracovník môže ďalej poberať dávky," vysvetlil Sokol s tým, že dávky sa mu znižujú o jeho zárobok u zamestnávateľa. Ak znie teda dohoda na jednu korunu, zamestnanec pracuje, no popri tom poberá aj dávky od štátu.
Kontrolóri o tom vedia, no nemôžu nič urobiť. "Takíto zamestnávatelia neporušujú zákon, ale našli si cestičku, ako ho obísť," povedal včera Sokol. "Práve dnes sme sa stretli s ministrom práce a hovorili sme s ním o tomto probléme. Prípadná zmena legislatívy smerom k tomu, aby dávky nedostávali ani pracovníci na dohodu, je na ministerstve práce," dodal Sokol.
Vlna návštev kontrolórov a inšpektorov práce u zamestnávateľov zameraných na odhaľovanie nelegálneho zamestnávania sa začala v apríli. Odvtedy prebehlo okolo desaťtisíc akcií, pri ktorých bolo odhalených 1060 nelegálnych zamestnancov.
V zatiaľ poslednej fáze kontrol v rámci akcie Vietor, teda za uplynulý týždeň, inšpektori zistili pri 2550 návštevách 95 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali 160 ľudí. Sprievodnou akciou bolo Nočné svetlo, pri ktorej sa inšpektori práce zamerali len na pohostinstvá, herne či nočné kluby. "Počas dvoch nocí sme minulý týždeň odhalili 90 prípadov nelegálnej práce," upresnil riaditeľ právnych služieb Národného inšpektorátu práce Emil Pastucha.
Za uplynulý týždeň udelili kontrolóri pokuty za 2,7 milióna korún. Najvyššiu dostal nemecký podnikateľ v priestoroch Makyty v Považskej Bystrici, v ktorého firme bez povolenia pracovalo bez povolenia 20 cudzincov, prevažne Rumunov. Títo nelegálni zamestnanci boli vyhostení.