Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

EÚ: Najdôležitejšie správy z 28. januára

BRATISLAVA 29. januára (SITA) -

BRUSEL: Rada ministrov EÚ aj o sankciách voči Zimbabwe

Veľká Británia bude od Zimbabwe požadovať umožnenie prístupu medzinárodných pozorovateľov na prezidentské voľby, v opačnom prípade bude musieť krajina

čeliť sankciám kvôli zasahovaniu prezidenta do slobody prejavu a porušovaniu ďalších ľudských práv. Minister zahraničných vecí Jack Straw chce vyvinúť značné úsilie v tomto smere na stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) v pondelok v Bruseli. Ministri zahraničných vecí EÚ prediskutujú možné opatrenia proti Mugabemu ak usúdia, že prezident Zimbabwe neurobil dosť na zabezpečenie slobodných volieb v dňoch 9. až 10. marca. Podľa diplomatov v Bruseli ministri EÚ zrejme zastavia krátkodobé sankcie voči Zimbabwe kvôli obavám, že by boli výhovorkou Mugabeho a dôvodom na zákaz prítomnosti nezávislých volebných pozorovateľov.

ČR: Podľa rakúskeho veľvyslanca sú vzťahy s ČR vynikajúce

Vzťahy medzi Českou republikou a Rakúskom sú vynikajúce, otázka Temelína ich iba trocha narušuje. Domnieva sa rakúsky veľvyslanec v Českej republike Klaus Daublebsky. V publicistickej relácii Českej televízie Naostro povedal, že obidva štáty sú úzko prepojené a základ vzájomných vzťahov je veľmi dobrý. Napätie v česko-rakúskych vzťahoch vyvrcholilo v posledných dvoch týždňoch, kedy Rakúšania podpisovali petíciu požadujúcu zablokovanie vstupu Českej republiky do Európskej únie, ak nebude uzatvorená česká jadrová elektráreň Temelín. Daublebsky však upozornil, že petíciu, organizovanú stranou slobodných Jörga Haidera, podpísalo iba 15 percent rakúskych občanov s volebným právom. Navyše podľa neho väčšina signatárov nesúhlasila so spájaním otázky Temelína a vstupu ČR do EÚ.

LUXEMBURSKO: Slováci medzi vodičmi zablokovaných 130 kamiónov

Už tretí deň je na parkovisku hlavnej luxemburskej colnice zablokovaných okolo 130 kamiónov. Medzi vodičmi, ktorých v neľudských podmienkach zamestnáva rakúska firma Kralowetz, sú aj Slováci. Niektorí šoféri nedostali už tri mesiace plat a musia spať priamo v kabínkach kamiónov. Činnosť rakúskej firmy vyšetrujú justičné orgány ôsmich krajín kvôli podozreniu, že načierno zamestnáva niekoľko stoviek vodičov z východnej Európy. Rakúska odborová federácia OGB požiadala Európsku úniu, aby za ilegálne zamestnávanie vodičov z krajín východnej Európy uplatnila voči firme Kralowetz sankcie. Medzi vodičmi, ktorých dnes môže byť už okolo 150, sú podľa Marca Crocheta z luxemburského Červeného kríža najmä ľudia z východnej Európy. Vodiči kamiónov sú rakúskou firmou vykorisťovaní, veď v porovnaní so svojimi kolegami zo západoeurópskych krajín žijú vraj v neľudských podmienkach, keď beztak nízky plat im často skracujú aj kvôli najmenším priestupkom. Napriek tomu však zarobia aj 750 eur, čo je síce podľa Crocheta na pomery EÚ veľmi málo, ale na pomery v ich krajinách je to slušný plat. Niektorí vodiči údajne už tri mesiace nedostali nijaký plat a svoju rodinu mohli vidieť raz za dva týždne.

EÚ: Španielsko chce dodržať všetky termíny v rozšírení

Úradujúci predseda Rady ministrov Európskej únie (EÚ) Josep Piqué uviedol v pondelok v Bruseli, že španielske predsedníctvo EÚ urobí všetko pre to, aby sa stanovené termíny dodržali aj v otázke rozšírenia a nové členské krajiny sa mohli zúčastniť už na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Rozšírenie EÚ menoval po boji s terorizmom a zavedení eura ako tretiu prioritu tohto polroka. Zdôraznil, že španielske predsedníctvo by chcelo na rokovaniach o vstupe s kandidátskymi krajinami predložiť spoločné stanoviská Európskej únie vo všetkých zostávajúcich kapitolách.

MPSVR: Zákony súvisiace so slobodným pohybom osôb prijaté do apríla

O vývoji negociácií a praktických dopadoch uplatňovania kapitoly Slobodný pohyb osôb po vstupe SR do Európskej únie (EÚ) informovala v pondelok na stretnutí s novinármi vedúca tímu tejto negociačnej kapitoly riaditeľka Odboru európskej integrácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľubica Gajdošová. Acquis communautaire v danej kapitole zahŕňa vzájomné uznávanie odborných kvalifikácií, práva občanov, slobodný pohyb pracovníkov a koordináciu sociálneho zabezpečenia. Medzi touto kapitolou a kapitolami zaoberajúcimi sa ďalšími troma slobodami existuje úzke prepojenie, tak ako aj s kapitolami, ktoré sa týkajú spravodlivosti a vnútorných vecí a sociálnej politiky a zamestnanosti. Ľ. Gajdošová vyslovila presvedčenie, že všetku potrebnú legislatívu stihne parlament schváliť ešte v tomto volebnom období.

EÚ: Agrárny sektor kandidátov dostane plnú podporu až v roku 2013

Budúce členské krajiny Európskej únie (EÚ) by mali dostať plnú výšku priamych platieb pre poľnohospodárov až v roku 2013. Presné plány by mala predstaviť Európska komisia (EK) v stredu v Bruseli. Podľa návrhu EK by sa mala pomoc agrárnemu sektoru kandidátskych krajín postupne zvyšovať (tzv. systémom phase in) desať rokov od ich predpokladaného vstupu roku 2004.

PREZIDENT: Ministerka financií Brigita Schmögnerová podala demisiu

Ministerka financií Brigita Schmögnerová v pondelok podala demisiu do rúk prezidenta Rudolfa Schustera. Prezident abdikačný list prevzal, demisiu však prijme až v utorok popoludní, keď zároveň vymenuje do funkcie nového ministra financií Františka Hajnoviča. R. Schuster sa B. Schmögnerovej poďakoval za doterajšiu prácu pri vedení rezortu financií, ktorý v čase reforiem patrí medzi najmenej lukratívne. Schmögnerová podľa vlastných slov z vlády odchádza s uspokojením, že vynaložila všetky svoje sily a schopnosti na to, aby mohlo ministerstvo financií uskutočňovať reformy a aby sa Slovenská republika mohla k 1. 1. 2004 stať členom Európskej únie.

HOLANDSKO: Od polnoci už neplatia guldeny

Holanďania si dali len štyri týždne na úplný prechod na euro. V pondelok sa ako prví občania eurozóny lúčia so svojou starou menou. Presne o polnoci z pondelka na utorok zmiznú zo života Holanďanov guldeny. A to napriek tomu, že štyri pätiny obyvateľov Holandska priznali, že si každú sumu musia ešte prerátať v hlave. Celá Európa čaká s napätím, či tento prechod na "stopercentné euro" nespôsobí Holanďanom problémy. Ako uviedla rakúska televízna stanica ÖRF, prechod od takmer dvestoročnej meny na jednotnú európsku menu nesprevádzali nijaké emocionálne prejavy. Už päť dní po zavedení eura 1. januára sa v Holandsku trištvrte platieb uskutočnilo v eurách, čo je teraz už takmer 100 percent. Väčšina starých bankoviek sa ešte nachádza v obchodných bankách, no v týchto dňoch sa prevážajú do centrálnej banky v Amsterdame.

FT: Ekonomické reformy ubrali z podpory slovenskej vlády

Slovensku, najmladšej európskej krajine, sa podarilo dobehnúť v ekonomických a integračných otázkach svojich susedov, píše v pondelňajšej prílohe venovanej Slovensku britský denník Financial Times. Ako pokračuje, ekonomické reformy však ubrali z podpory slovenskej vláde a ovocie reforiem a jej smerovania do Európskej únie či NATO môže prísť príliš neskoro, aby jej pomohlo v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Podľa Financial Times stále jestvuje riziko, že po voľbách by sa mohlo Slovensko začať uberať opačným smerom, čo by spomalilo reformy a zmarilo jeho medzinárodné ambície.Britský denník sa ďalej pochvalne vyjadruje o vývoji prístupových rokovaní, počas ktorých sa Slovensku od roku 2000 podarilo v krátkom čase dobehnúť prvú skupinu kandidátskych štátov. Denník Financial Times si ďalej všíma pozitívny vplyv, ktorý mal vstup zahraničného kapitálu do významných slovenských podnikov.

EÚ: Pokračujúca podpora Arafata napriek kritike USA

Európska únia v pondelok vysloví pokračujúcu podporu Jásirovi Arafatovi napriek zvýšenej kritike Spojených štátov voči palestínskej samospráve. Počas stretnutia ministrov zahraničia členských krajín EÚ v Bruseli Švédsko otvorene kritizovalo stanovisko USA voči Arafatovi tvrdiac, že Spojené štáty riskujú zvýšenie napätia v regióne. Počas víkendu prezident USA George W. Bush vyslovil sklamanie nad tým, že Arafat nie je schopný zastaviť násilie, čo vyvolalo v Európe obavy, že Washington preruší s Arafatom styky. "Myslím si, že je veľmi nebezpečné, ak USA podporujú izraelskú vládu a konfrontáciu, ktorú namiesto mierových rokovaní presadzuje izraelský premiér Ariel Šaron," uviedla švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová, podľa ktorej je jedinou možnosťou pokračovanie mierových rokovaní. Komisár EÚ pre vonkajšie záležitosti Chris Pattena sa stotožnil s Lindhovej obavami s tým, že za jedinú alternatívu považuje Mitchellov plán.

CYPRUS: Štedrá pomoc EÚ tureckej časti v prípade mierového riešenia

Európska komisia (EK) ponúkne tureckým Cyperčanom možnosť štedrej pomoci v prípade, že dosiahnu mierové riešenie znovuzjednotenia Cypru. EK v stredu predstaví návrhy na financovanie rozšírenia EÚ až o desať nových členov v roku 2004, vrátane Cypru, ktorý je od tureckej invázie v roku 1974 rozdelený na Severocyperskú tureckú republiku a Cyperskú republiku. Podľa zdrojov z EK, Komisia pridelí 25 miliárd eur na regionálnu pomoc a 10 miliárd eur na priame platby poľnohospodárom na Cypre v rokoch 2004 až 2006, pričom regionálna pomoc by mala ísť do tureckej časti Cypru v prípade mierového riešenie rozdelenia ostrova. EK podľa informácií agentúry Reuters navrhne v stredu špeciálny program, ktorý by platil len na spoločné projekty v rámci mierovej dohody.

SDSS: Navrhujú zvoliť do konventu ľavičiara a liberála

Zvoliť ľavičiara a liberála alebo zeleného do európskeho konventu vyzýva poslancov NR SR Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS), uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA dnes poskytol člen Riadiaceho výboru SDSS pre zahraničné vzťahy Jaroslav Riha. Sociálni demokrati svoje stanovisko zdôvodňujú rozložením síl v Európskom parlamente, Rade EÚ a európskej komisii, kde najdôležitejšiu úlohu zohráva ľavica, pravica, liberáli a zelení. Slovensko budú v európskom konvente zastupovať traja politickí predstavitelia.

TALIANSKO: Berlusconi presadil dvoch zástupcov v Konvente

Taliansky premiér Silvio Berlusconi presadil v pondelok, aby Taliansko malo dvoch predstaviteľov vlády v Konvente o budúcnosti EÚ. Berlusconi na zasadaní ministrov zahraničia v Bruseli presvedčil svojich partnerov z Únie, aby akceptovali lídra postfašistickej strany Národná aliancia Gianfranca Finiho ako zástupcu talianskej vlády v Konvente, aj keď bývalý stredoľavicový premiér Guiliano Amato bude jeden jeho z dvoch podpredsedov. Berlusconi argumentoval, že Amata do funkcie vybrali lídri EÚ na summite v Bruseli a ako podpredseda musí byť nestranný. Preto má Taliansko právo mať v Konvente človeka, ktorý by zastupoval vládnu politiku.

EÚ: Menej financií na rozširovanie

EÚ vynaloží na rozširovanie menej prostriedkov, než sa pôvodne počítalo. Vyplýva to z plánu Európskej komisie, ktorý má byť zverejnený tento týždeň. Správa, ktorú v pondelok získala agentúra Reuters hovorí, že EK navrhuje 40,2 miliardy eur na prvé tri roky po rozšírení, čo je asi o 2,5 miliardy eur menej, než určil summit EÚ v Berlíne v roku 1999, kedy si Únia stanovila limit 42,6 miliárd eur pre nové členské krajiny na roky 2004 až 2006. Podľa finančného plánu, ktorý EK zverejní v stredu, desať nových členských krajín dostane 10,8 miliárd eur v roku 2004, 13,4 v roku 2005 a 15,97 v roku 2006. Takýto návrh znamená, že noví členovia dostanú menej financií na obyvateľa zo štrukturálnych fondov Únie.kh

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium, ktoré sadne
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 22 593
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 12 671
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 227
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 000
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 318
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 492
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 874
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 931
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 266
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 4 798
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu