Už len triumf na antuke Roland Garros chýba 23-ročnému Švajčiarovi Rogerovi Federerovi, aby sa pridal k pätici svetových tenistov: Don Budge, Fred Perry, Roy Emerson, Rod Laver a Andre Agassi, ktorí vyhrali všetky turnaje veľkej štvorky. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA, PARÍŽ - Tenisové majstrovstvá Francúzska sa hrajú od roku 1891, štrnásť rokov po Wimbledone (1877), desať rokov po šampionáte USA (1881) a štrnásť rokov pred majstrovstvami Austrálie (1905). Tieto najväčšie štyri svetové turnaje sú súčasťou Grand Slamu. Dnes štartuje v Paríži 104. ročník turnaja Roland Garros, ktorý je každoročne vrcholom antukovej sezóny. Vlaňajšie tituly v dvojhrách obhajujú Argentínčan Gaston Gaudio a ruská tenistka Anastasia Myskinová. V pavúku 128 hráčov sú len dvaja slovenskí zástupcovia Dominik Hrbatý s Karolom Beckom, v súťaži žien nastúpia tri Slovenky: Daniela Hantuchová, Martina Suchá, Ľudmila Cervanová.
Turnaj pomenovaný po pilotovi
Medzinárodné majstrovstvá Francúzska nesú od roku 1928 meno po pilotovi Rolandovi Garrosovi, ktorého ako tridsaťročného zostrelili v 1. svetovej vojne v októbri 1918 - o desať rokov neskôr postavili v Bolonskom lesíku tenisový areál. Pritom Garros bol známy skôr ako hráč rugby než tenista. Dnes je areál v juhozápadnej oblasti Paríža centrom francúzskeho tenisu, ktorý pravidelne produkuje hráčov svetovej úrovne. Aj v tohtoročnom pavúku je 16 žien a 15 mužov z usporiadajúcej krajiny.
Španielsko vysiela armádu tenistov
Najvyššie nasadenými hráčmi turnaja v dvojhrách sú svetové jednotky Roger Federer zo Švajčiarska a Lindsay Davenportová z USA.
Federer je známy tým, že vie zahrať na všetkých povrchoch. Vyhral už na Australian Open, vo Wimbledone aj na US Open, ale grandslamový titul na Roland Garros mu stále uniká. Tohto roku podniká už siedmy pokus. Vlani ho v 3. kole vyradil trojnásobný víťaz z Paríža Brazílčan Kuerten. V tenisovej histórii dosiaľ len piati hráči - Don Budge, Fred Perry, Roy Emerson, Rod Laver, Andre Agassi - vyhrali všetky turnaje veľkej štvorky.
Na antuke sa vlani výrazne presadili Argentínčania, finále bolo už len ich záležitosťou - nenasadený Gaudio zdolal v päťsetovej dráme Coriu, hoci prehrával 0:2 na sety. Coria dohrával zápas so svalovým zranením na nohe. Veľkú silu každoročne predstavuje v Paríži Španielsko, víťaza z roku 2003 J. C. Ferrera určil žreb v 1. kole nášmu Beckovi. Tohto roku vysiela 18-člennú armádu a najlepším z nich je 18-ročný Nadal, víťaz piatich antukových turnajov od začiatku sezóny.
Francúzi si robia nádeje, že ďalším domácim víťazom po dlhom pôste od triumfu Noaha v roku 1983 by mohol byť mladík Gasquet, finalista nedávneho turnaja v Hamburgu.
O titule hovoril pred turnajom aj tohtoročný víťaz Australian Open Rus Safin, dlhú prípravu absolvoval Američan Roddick aj jeho krajan a víťaz z roku 1999 Agassi. Nemci vedení Haasom vyhrali minulý týždeň Svetový pohár družstiev.
Zo svetovej top 10 sa odhlásila zranená dvojka Hewitt z Austrálie.
Hľadisko bude poháňať Mauresmovú
Najväčšiu podporu v hľadisku bude mať aj tohto roku domáca favoritka Amelie Mauresmová. Hoci už bola svetovou jednotkou, zatiaľ nevyhrala žiadny grandslamový turnaj. Aktuálna svetová trojka hrá na Roland Garros od roku 1995, najďalej sa dostala do štvrťfinále.
Obhajkyňa titulu Myskinová má tohto roku zdravotné problémy s ramenom, ale zástup špičkových ruských tenistiek je široký. Medzi uchádzačky o prvenstvo možno zaradiť aj Belgičanky Heninovú-Hardennovú, Clijstersovú, Američanky na čele s Davenportovou a V. Williamsovou. Z prvej svetovej desiatky chýba štvorka S. Williamsová (USA) a osmička Moliková (Austr.).
Slovensko v skromnom zastúpení
Keďže priamu účasť v hlavnej súťaži si postavením vo svetovom rebríčku vyslúžili z našich tenistov len Hrbatý, Beck - Hantuchová, Suchá, Cervanová a z kvalifikácie sa zo šiestich hráčov (Mertiňák, Švarc - Nagyová, Kurhajcová, Gajdošová, Hrozenská) neprebojoval nikto, Slovensko s piatimi hráčmi v hlavnej súťaži má najslabšie zastúpenie na grandslamovom turnaji za posledné roky. Kučera po polročnej prestávke vynútenej zranením zápästia len nedávno začal s prípravou a Nagyová aj Kurhajcová stratili svoje pozície v prvej svetovej stovke. Vlani hralo na Roland Garros deväť našich tenistov, Kučová sa prebila do hlavnej súťaže z kvalifikácie. Žiadny z nich sa však nedostal do 3. kola. Najlepším výsledkom slovenských tenistov zostáva semifinálová účasť Hrbatého v roku 1999 a Mečířova v roku 1987. (on)
Slovenské trio v akcii
Z piatich zástupcov slovenského tenisu vstúpi dnes do súbojov 1. kola trojica Daniela Hantuchová, Ľudmila Cervanová a Dominik Hrbatý, kým Karol Beck s Martinou Suchou čakajú na zajtrajší program.
Dnešné zápasy
Hantuchová - Krajiceková (Hol.), 11.00 h (kurt č. 7)
Hrbatý - Tipsarevič (Srbsko a ČH), 11.00 (16)
Cervanová - Nakamurová (Jap.), asi 12.30 (6)