BRATISLAVA - Slovensko muselo zmeniť svoj názor na to, či Chorvátsko naozaj urobilo všetko preto, aby vydalo chorvátskeho generála Ante Gotovinu, obvineného z vojnových zločinov, súdu v Haagu. Práve kvôli Gotovinovi väčšina krajín únie trvala na tom, že vstupné rokovania s Chorvátskom treba odložiť.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa ešte v marci na pôde únie rezolútne zastával Chorvátska a bezvýhradne veril chorvátskemu premiérovi Ivovi Sanaderovi, že Gotovina nie je na území Chorvátska.
Teraz sa ukazuje, že Gotovina môže byť v Chorvátsku. Pripúšťa to aj štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia József Berényi, ale nemyslí si, "že by nám Chorváti klamali a nemáme dôvod neveriť tomu, čo povedali predtým ani čo povedali teraz". Podľa neho sa mohol Gotovina medzičasom do Chorvátska vrátiť.
Dzurinda pred dvoma mesiacmi kritizoval prácu hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu Carly del Ponteovej, ktorá tvrdila, že chorvátske úrady sa Gotovinu nesnažia chytiť. Dzurindovi vtedy odkázala, že Slovensko sa na rozdiel od iných krajín nikdy podrobnejšie o výsledky tribunálu nezaujímalo a "uspokojilo sa so svojimi politickými postojmi".
Dzurinda ešte 11. marca počas návštevy Sanadera na Slovensku hovoril, že Chorvátsko hrá čistú hru a argumenty premiéra Sanadera sú transparentné a presvedčivé.
Lenže únia vyslala do Chorvátska vlastnú misiu, ktorá preverovala, či Chorvátsko robilo všetko pre to, aby Gotovinu chytilo. Táto misia vznikla aj na podnet samotného Dzurindu. V misii bola zastúpená Veľká Británia, Európska komisia, Európska rada a ICTY.
Chorvátsky premiér Sanader teraz pripustil, že Gotovina v Chorvátsku môže byť.
Neverili naši politici Chorvátom príliš slepo? "Myslím, že nie. Neklamali ani nás, ani Rakúšanov, Maďarov, ani Slovincov, ktorí ich podporili," hovorí József Berényi. Podľa neho sa náš oficiálny postoj nemení - aj my vraj trváme, aby vydali Gotovinu, ak je na území Chorvátska. "Teraz je zmena len v tom, že pripustili, že v súčasnosti môže byť na území Chorvátska," povedal Berényi. (rf, sita)