Regionálne štruktúry majú teda čiastočne obmedzené právomoci, ale dôvodom je podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho "ťah" KDH, ktorého poslanci vytiahli v parlamente tému zrušenia Mečiarových amnestií. Zmrazenie vzťahov HZDS a KDH však nemusí byť definitívne, rozhodne až prešovský snem.
"Nebudeme rokovať s KDH a spolupracujúcimi stranami dovtedy, kým nezmenia správanie. Zmena nášho postoja závisí od správania KDH," povedal Urbáni.
HZDS tvrdí, že viackrát pomohlo KDH pri schvaľovaní zákonov. "Ak sa budú správať aj v budúcnosti tak, že vy nám pomôžte a potom nám budú nespravodlivo podrážať nohy, tak také správanie nebudeme akceptovať," odkázal KDH Urbáni. Naznačil aj, že ak KDH pomôže HDZS, aby bolo prijaté do medzinárodných politických štruktúr, spolupráca by sa mohla obnoviť.
Nedôveryhodným partnerom je pre HZDS aj Smer. Urbáni tvrdí, že Fico nedodržiava dohody a HZDS sa nedá vydierať. Odmietavý postoj má HDZS aj k SNS Jána Slotu.
HZDS má kandidátov na post predsedu v siedmich samosprávnych krajoch. V Bratislavskom Jána Cupera, v Banskobystrickom Viliama Soboňu, v Prešovskom Jána Dobroviča, v Trenčianskom Pavla Sedláčka a v Žilinskom a Nitrianskom kraji by mali kandidovať terajší župani, Jozef Tarčák a Milan Belica. O kandidátoch rozhodne snem.
HZDS pripravuje na prešovskom sneme 4. júna aj zmenu stanov, ktoré by znížili počet podpredsedov na dvoch.
DANIEL VRAŽDA