Vykonávacia vyhláška k zákonu o archívoch a registratúrach ukladala, aby si do konca tohto polroka všetci, čo podnikajú, vytvorili podrobný plán, ako budú evidovať, skladovať a vyraďovať všetky dokumenty súvisiace s ich fungovaním. Hoci zákon a príslušná vyhláška už existujú vyše dva roky, vlna kritiky voči nim sa zdvihla až teraz, keď si podnikatelia uvedomili, akú administratívnu záťaž pre nich táto úprava znamená.
"Dozvedel som sa o tom len dnes. Rozprával som sa o tom s niektorými kolegami a dohodli sme sa, že navrhneme posunutie účinnosti tejto normy," povedal nám v piatok poslanec za ANO Jirko Malchárek. Ako dodal, "nechceme hneď bezhlavo rušiť zákon, ale ak sa ním komplikuje niečo, čo sa komplikovať nemusí, chceme vytvoriť dostatočný čas na jeho prediskutovanie a prípadné prehodnotenie".
Pre dobro historikov
Ministerstvo vnútra zákon o registratúrach obhajuje. Mária Mrížová z odboru archívov a registratúr sekcie verejnej správy na ministerstve tvrdí, že "o činnosti akéhokoľvek subjektu sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov".
Na uľahčenie práce budúcim historikom preto dnešným podnikateľom hrozia státisícové pokuty, ak si nezamrežujú miestnosť, v ktorej majú šanóny, alebo ak vyhodia do koša list od obchodného partnera bez toho, aby im to dovolilo ministerstvo vnútra. Problémy by mohli mať aj živnostníci, ktorí nemajú zamestnancov a skončili len základnú školu. Zákon totiž káže zveriť papierovačky osobe s aspoň stredoškolským vzdelaním.
Slovenský cech informatiky, účtovníctva a managementu mal na túto tému seminár, kde im nové povinnosti vysvetlila priamo pracovníčka ministerstva vnútra. "Pani Mrížová nás upokojovala, že keď fyzická osoba použije nimi vypracovaný vzorový registratúrny plán a poriadok, nemusí si ho nechať schvaľovať. Ale viete, stále je to len na dobré slovo," povedal predseda cechu Vladimír Sirotka. Zákon totiž jednoznačne hovorí, že ľudia si musia nechať registratúrny plán a registratúrny poriadok schváliť štátnym archívom.
Ministerstvo: Zákon si nevšímajte
Nedodržanie zákona alebo s ním súvisiacej vykonávacej vyhlášky samo ministerstvo odporúča aj v ďalších bodoch. Tvrdí napríklad, že netreba dodržať spomínanú povinnosť zamestnať na papierovanie stredoškolsky vzdelaného človeka, alebo osadiť na vchodové dvere kovové mreže.
"Obávam sa, že pre mnohých drobných remeselníkov bude táto administratívna práca nad ich sily. Potom sa tu, bohužiaľ, vytvára priestor pre tých, ktorí chcú na tom profitovať. Už som videl, ako niektoré firmy ponúkajú spracovanie registratúrneho poriadku za 20-tisíc korún," poznamenal Sirotka.
Nepozdáva sa mu ani argument, že prísne predpísaná práca s dokumentmi uľahčí bádateľom v budúcnosti mapovať hospodársky vývoj na Slovensku. "Pochybujem, že výsledný prínos pre budúcich historikoch bude adekvátny tej neúnosnej administratívnej záťaži na pleciach súčasných podnikateľov. Ak bude chcieť niekto bádať, tak o firmách a podnikateľoch existujú podrobné záznamy na daňových úradoch, obchodných registroch alebo súdoch," dodal.