Číňania tvoria asi tretinu obyvateľstva Malajzie, ale ich podiel medzi letuškami - aspoň v mojom lietadle - bol podstatne vyšší.
Vhodné obdobie na návštevu Indonézie sú mesiace, ktoré neobsahujú r, teda máj až august, vtedy je obdobie sucha. To neznamená, že vôbec neprší - prší tak dvakrát za týždeň, ale dážď má úradné hodiny: pršať môže v noci, nadránom, v krajnom prípade ešte v čase raňajok, ale nie cez deň, keď ste na pláži alebo na výlete v džungli.
V máji a júni bývalo 32 stupňov cez deň, ráno 25 a vysoká vlhkosť, podporujúca jemné, ale vytrvalé potenie. V nie tak vzdialenom Thajsku je to presne naopak - v letných mesiacoch vyčíňa monzún, vhodné obdobie na návštevu je počas našej zimy.
Na návštevu južnej pologule som sa špeciálne vyzbrojil kompasom, aby som sa presvedčil, že náš kompas tu nefunguje. Pre južnú pologuľu treba akýsi iný kompas, ktorému je južný pól bližší ako severný. A skutočne: strelka kompasu neukazovala na sever, ale približne na severozápad (alebo severovýchod?). Voda pri vytekaní z vane sa krúti naopak ako u nás - to sa potvrdilo tiež.
Ale to najzvláštnejšie je - slnko. Chodí po oblohe opačne. Nie že by vychádzalo na západe, ale posúva sa sprava doľava. Zdalo sa mi to také zvláštne, že som sa nevedel vynadívať. Už len kvôli tomuto by som sa nikdy nechcel presťahovať na južnú pologuľu, nikdy by som si nezvykol. Dni sú celý rok rovnako dlhé (alebo krátke), svetlo je od šiestej do šiestej. Svitanie a súmrak nastávajú rýchlejšie ako v našom pásme, ale tí, čo hovoria, že súmrak je, ako keď zhasnete lampu, poriadne preháňajú. Ale na pláži to môžete o piatej popoludní zabaliť. To je nevýhoda napríklad v porovnaní so Stredomorím, kde môžete plážovať aj do ôsmej. Pri pohľade na šíre more (Indický oceán alebo Juhočínske more) zreteľne vidno zakrivenie obzoru, rukolapný dôkaz guľatosti zeme, vidno to oveľa zreteľnejšia ako v Stredomorí. Čudujem sa, že Galileo a Bruno boli Taliani, a nie Indonézania.
Typické rastlinstvo - palmy sú všade (kokosové, nie ďatlové), pestuje sa hlavne ryža (až tu som pochopil, že ryžové políčka nie sú prírodné močiare, ale umelo vytvorené terasy, kde sa dá voda napustiť a vypustiť a v niektorých obdobiach sú suché, podobné obilným poliam), kávovník, kakaovník (vajcovitý plod veľkosti husacieho vajca, zvonka žlto-biely, zvnútra hnedo-biely), čajovník, banánovník (banány len drobné, nie ako tie z Južnej Ameriky), orchidey...
Cesta na ostrov Lombok vrtuľovým črepom Fokker trvá len 20 minút. Lombok údajne znamená chilli, miestni o ich papričkách hovoria ako o najlepších na svete, štípu skutočne pekelne. Miestna chatrčová dedina vyzerá takmer autenticky, až na tie antény a satelity na drúkoch vedľa chatrčí. V rovníkových krajinách je zaujímavé aj to, že satelitné antény smerujú kolmo hore, a nie pod 41- až 42-stupňovým uhlom ako u nás.
Presviedčali nás, že z dvoch miestností v každej chatrči je jedna mužská a jedna ženská a manželia spávajú celý život oddelene. Všetci muži spávajú v jednej miestnosti a všetky ženy v druhej. Nie je mi celkom jasné, ako sa Indonézania rozmnožujú, ale vedia to - ich celkový počet možno už prekročil 200 miliónov.
mikes.blog.sme.sk
Autor: DUŠAN V. MIKEŠ