V Tucsone mám naladené jediné miestne rádio s klasickou hudbou. Hrajú dobre a každú hodinu vysielajú správy BBC. Na rozdiel od ostatných rádií, toto nevysiela reklamy. Zato dvakrát ročne vyhlásia peňažnú zbierku, určia sumu potrebnú na prežitie a neprestanú, kým ju nevyzbierajú. Naposledy ma takto trápili celé dva týždne.
Boli takí sladko-neodbytní, že som už-už chytal telefón, aby som prispel. "Nech už prestanú!," sťažoval som sa Lee. "Ale veď keď nebudú mať peniaze, zaniknú," čudovala sa mojim sťažnostiam. "Keď si chceš dopriať luxus rádia s klasickou hudbou a bez reklamy, tak si ho zaplať!"
Americký systém nízkych daní a minimálnych zásahov štátu má jedno veľké pozitívum - je demokratickejší. Američan má oveľa väčší vplyv na to, ako bude vyzerať jeho okolie. Môžeme argumentovať, že preto krajinný ráz väčšiny amerických miest tvoria fastfoody, ale to je dôsledok ich slobodnej voľby. Obyvatelia za ňu nesú zodpovednosť a sťažovať sa môžu akurát sami sebe. Kultúrne inštitúcie sú závislé od sponzorov, nie však len od veľkých firiem, ale z veľkej miery od individuálnych darcov.
Miestna filharmónia si prenajíma (nevlastní) sálu pre 3000 divákov. Orchester hrá už 76. sezónu a vydobyl si slušné renomé. Ak však budúci rok nevyzbiera dostatok zelených papierikov, bude po muzike! Opäť - ako v prípade rádia - orchester platia tí občania a firmy, čo ho chcú mať. Keď poviem, že u nás je Slovenská filharmónia ustanovená zákonom, pozerajú na mňa, akoby som vystúpil z ufa. Absolútne im to nejde do hlavy!
Ešte jeden príklad. Pri poslednej voľbe primátora mohli ľudia rozhodnúť, či chcú rozšíriť sieť MHD, ktorá je skutočne úbohá. Hlasovali proti! Ak by totiž hlasovali za, museli by to zaplatiť. Pripadalo mi to sebecké, treba predsa niečo spraviť aj pre naše deti... Potom som si uvedomil, že som úplne mimo. Deti obyvateľov Tucsonu žijú kdesi celkom inde a sem možno prídu, podobne ako ich rodičia, stráviť dôchodkový vek.
Ľahkosť, s akou sa Američania premiestňujú, je legendárna. Jednou z hlavných tém pri odchode do dôchodku je, kam sa odsťahovať. Veľa ľudí ide na Floridu, do Kalifornie alebo do Arizony, kde síce nie je more, ale žije sa tam podstatne lacnejšie. V rádiu práve hlásili, že pred pár rokmi päťmiliónová Arizona bude mať v roku 2030 desať miliónov.
Správy medzitým vystriedal milovaný zvuk symfonického orchestra. Aj filharmónia už ohlásila program na budúcu sezónu. Len tá opera keby bola častejšie... Že by som poslal nejaký príspevok?
majkut.blog.sme.sk
Autor: MARTIN MAJKUT