Česká republika je posledným členským štátom Európskej únie, ktorý ešte stále nevie, akým spôsobom rozhodne o európskej ústave. Vláda aj opozícia tvrdia, že o ústave by mali rozhodnúť občania. Nedokážu sa však dohodnúť na tom, ako potrebné referendum uskutočniť.
Česko nemá ani zákon o referende a vláda nedokáže v parlamente presadiť jeho prijatie bez podpory časti opozície. Najväčšia opozičná strana, občianski demokrati, by však súhlasili len s prijatím jednorazového zákona o referende o ústave, podobne ako tomu bolo v prípade referenda o vstupe do únie. Vláda navyše chce referendum spojiť s riadnymi parlamentnými voľbami v júni budúceho roku. ODS trvá na samostatnom termíne referenda ešte túto jeseň.
Občianski demokrati na rozdiel od vládnych strán euroústavu podobne ako ich čestný predseda a prezident Václav Klaus odmietajú. Klaus sám úniu niekoľkokrát prirovnal k bývalej Rade vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP), ktorá slúžila na presadzovanie záujmov Moskvy. Mimoparlamentná strana Európski demokrati sa vo štvrtok dokonca obrátila na ústavný súd so žiadosťou, aby posúdil, či Klaus vystupovaním proti ústave neprekračuje svoje právomoci. Zahraničnú politiku krajiny totiž má určovať vláda a nie prezident.
Postoj ODS sa však v posledných dvoch mesiacoch mierne mení. Má totiž problém s vlastnými voličmi. Podľa interného prieskumu strany sú jej potenciálni voliči tiež skôr za ústavu a strana môže o tri až päť percent z nich prísť, ak bude jej kritika príliš radikálna. "Niektoré veci musíme nechať pod pokrievkou," komentoval výsledok prieskumu pre denník Lidové noviny podpredseda ODS Ivan Langer. Strana podľa neho musí zmeniť komunikačnú stratégiu. Niektorí vládni politici naopak chcú schválenie euroústavy v parlamente práve preto, že to podľa nich prinúti ODS zaujať jednoznačný postoj a to ju poškodí v očiach voličov.
Česká vláda tento týždeň rozhodla, že na informačnú kampaň o euroústave dá z rozpočtu 200 miliónov korún. Z toho 120 miliónov je určených na presviedčanie voličov na budúci rok v prípade referenda. Podľa vlády by mali časť peňazí získať aj odporcovia ústavy, tí však dostanú peniaze iba z prvej "názorovej" časti kampane. V poslednej presvedčovacej časti pred referendom bude z rozpočtu financovaná iba propagácia ústavy.
PETER MORVAY