Prezident Uzbekistanu Islam Karimov kategoricky odmietol nezávislé medzinárodné vyšetrovanie nedávnych krvavých udalostí v uzbeckom Andižane. Jeho štvrtkový večerný telefonický rozhovor s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom síce tlačová služba OSN hodnotí ako "dlhý a konštruktívny", ale k žiadnemu výsledku zjavne neviedol. "Stredajšia návšteva diplomatov a novinárov v Andižane je dostatočná," povedal uzbecký prezident. Vrchná komisárka OSN pre práva utečencov Louisa Arbourová postoj Karimova zhodnotila slovami: "V súčasnosti nie je jeho odpoveď príliš sľubná." Karimov sa vyjadril, že "nepotrebuje medzinárodný tím, ktorý overí fakty". Tvrdí, že má situáciu pod kontrolou a popiera, že jeho vojaci a policajti strieľali do civilov.
Nepokoje vo Ferganskom údolí, ktoré sa začali 14. mája v Andižane, si vyžiadali podľa oficiálnych správ 170 obetí, nezávislí novinári a miestni ochrancovia ľudských práv hovoria až o tisícke mŕtvych. Medzinárodné vyšetrovanie udalostí požaduje i OBSE, EÚ a NATO, ale Karimov je zatiaľ neústupný.
Medzitým polícia robí razie v ďalšom meste, ktoré povstalo proti režimu. Od štvrtka ho opäť kontrolujú vládne jednotky. V Kara-Suu včera demonštrovala asi tisícka obyvateľov mesta proti zatknutiu desiatok občanov, ktorých odviezli v policajných autách na neznáme miesto. Okrem toho včera verejnosť pobúrila neoverená informácia, že polícia zatkla a ubila na smrť známeho miestneho športovca Dilmuroda Mamadžanova. Námestie, na ktorom sa míting konal, obkľúčili policajné jednotky. Medzi zatknutými je i údajný vodca povstania Bachťjar Rachimov a jeho 13-ročný syn. Rachimov pred dvomi dňami v rozhovore pre zahraničnú televíziu vyhlásil, že chce vo Ferganskom údolí vytvoriť islamský chalífát. Jeho susedia však novinárom tvrdia, že nie je členom žiadnej islamskej organizácie a patrí medzi miestnych boháčov. Domnievajú sa, že je to provokatér, ktorý má svojimi výrokmi zdiskreditovať ľudové povstanie a šíriť hrôzu z islamského extrémizmu. Túto verziu včera potvrdil i Ajubchan Mašrabov, člen islamskej strany Hizb at Tahrír zo susedného Kirgizska, kde je oficiálne zaregistrovaná. "Žiadny chalífát nechceme, veď to je návrat do stredoveku," povedal spravodajcovi agentúry Uznews.
Utečenci, ktorí v posledných troch dňoch utiekli z Kara-Suu do Kirgizska a pripojili sa tak k obyvateľom zo zmasakrovaného Andižanu, vypovedali, že polícia skúma videozápisy novinárov, ktorí v meste zotrvali, a všetci, ktorí poskytli rozhovor a kritizovali moc, sú zadržaní.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME