O nič viac a o nič menej v zajtrajších krajinských voľbách v Severnom Porýní-Vestfálsku nejde.
Od nástupu k moci v roku 1998 sa katastrofálny scenár opakuje pravidelne. Sociálni demokrati kancelára Gerharda Schrödera prehrali dve tretiny krajinských volieb. Opúšťajú ich voliči i vlastní členovia. Podľa magazínu Der Spiegel odišla štvrtina voličov. V Severnom Porýní-Vestfálsku to znamená, že len minulý rok vystúpilo zo strany 13-tisíc členov.
Nedeľňajšie vyhliadky sú veľmi podobné. Spolková krajina, ktorej súčasťou je priemyselné centrum Porúrie, má viac ako milión nezamestnaných, vysokú zadlženosť a podpriemerný hospodársky rast. Podľa ekonómov sú to všetko dôsledky nepodarenej štrukturálnej zmeny oblasti, v ktorej ešte v roku 1950 pol milióna ľudí ťažilo čierne uhlie. Dnes to robí už len 30-tisíc z nich.
Prieskumy verejnej mienky opakovane favorizovali koalíciu opozičných kresťanských demokratov (CDU) a liberálov (FDP), ktorá by podľa posledných predpovedí získala 51 percent. Terajšia vládna koalícia SPD a Zelení by dala dohromady len 44 percent. Prekvapenie nie je vylúčené, sociálni demokrati však zatiaľ výrazne nezabodovali. Ich nedávne "protikapitalistické ťaženie proti bezohľadným podnikateľom" síce ľavicových voličov potešilo, ale nepresvedčilo a zázraky nezmôže ani terajší sociálnodemokratický premiér Peer Steinbrück. A to napriek tomu, že je v krajine obľúbený a vyhral oba televízne duely so svojím rivalom Jürgenom Rüttgersom (CDU).
Nedeľňajšie hlasovanie je podľa expertov kľúčové, hoci samotní voliči ho tak nevnímajú. Ide o posledný test pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. V prípade prehry by koalícia SPD a Zelených stratila poslednú krajinu, kde v tejto konštalácii ešte vládne. To má okrem psychologického efektu, aj praktické dôsledky. Najľudnatejšia spolková krajina má v hornej komore parlamentu Spolkovej rade šesť hlasov. Ak by pripadli opozícii, ktorá má už teraz väčšinu, môže pohodlne blokovať zákony Schröderovej vlády. A načo by bola Nemcom vláda, ktorá nedokáže presadiť vlastné návrhy.