Turecký hostiteľ Recep Tayip Erdogan (vľavo) a jeho iracký hosť Ibrahim Džaafárí (vpravo). FOTO - REUTERS |
ANKARA - Iracký premiér
Ibrahim Džaafárí sa rozcestoval. Včera bol v Turecku, čoskoro chce navštíviť Sýriu. Tým, že Irak včera po prvýkrát uznal, že Saddám Husajn bol v prípade iracko-iránskej vojny zo začiatku 80. rokov minulého storočia agresorom, si podľa pozorovateľov premiér chystá pôdu aj pre cestu do Iránu.
Džaafárí cestuje preto, aby svojich susedov žiadal o podporu a dôrazne im pripomenul, že nestrpí, aby do Iraku púšťali zo svojich území protivládnych militantov. To platí hlavne pre Sýriu. Američania Sýriu niekoľkokrát obvinili, že pomáha militantom a podporuje ich prenikanie do Iraku cez svoje hranice, alebo mu prinajmenšom nebráni.
Počas včerajšej návštevy v Ankare počúval od svojho partnera Recepa Tayipa Erdogana opačné sťažnosti. Podľa Ankary našlo na severe Iraku útočisko vyše 5000 bojovníkov Strany kurdských pracujúcich, ktorí odtiaľ v rastúcom počte prenikajú na turecké územie a dopúšťajú sa tu násilia.
Turci sa obávajú o mesto Kirkúk, kde spolu s Kurdmi žijú Turkméni, blízki Turkom. Ankara podozrieva irackých Kurdov, že chcú z mesta urobiť metropolu svojho budúceho štátu, čo by mohlo oživiť separatistické snahy tureckých Kurdov. Kurdi sú v súčasnosti členmi irackej vládnej koalície.
Podľa pozorovateľov Džaafárí navštívil Turecko, aby rozptýlil jeho obavy a posilnil ekonomické vzťahy. V jeho delegácii bolo viacero ekonomických ministrov.
To, že Džaafárí začal cestovať, má signalizovať aj to, že Irak je na dobrej ceste a nepotrebuje stálu prítomnosť premiéra. Realita je však iná: aj včera v Iraku protestovali stúpenci radikálneho šiítskeho duchovného Muktadu Sadra, ktorí požadovali odchod Američanov. Sadr už vyvolal dve povstania, ktoré Američania dlho a zložito dostávali pod kontrolu. Nepokojní sú aj sunniti: zatvárajú mešity na protest proti vražde svojho duchovného. Vraj ho zabili šiíti. (mik, čtk)