Predseda Európskej komisie Jose Barroso bol sklamaný návrhom, ktorý by znamenal stenčenie európskeho rozpočtu na roky 2007 - 2013. FOTO - ČTK/AP |
BRUSEL - Predsedajúca krajina Európskej únie Luxembursko chce presadiť, aby bol rozpočet únie úspornejší. Vo svojom návrhu finančného plánu na roky 2007 až 2013 predpokladá oveľa nižšie výdavky, ako navrhovala Európska komisia. Kým predstava komisie je, že na výdavky má smerovať 1,14 percenta hrubého národného dôchodku, Luxembursko ich chce skresať na 1,07 percenta. Kompromis majú nájsť ministri zahraničných vecí členských krajín zajtra v Bruseli.
Komisia už vyjadrila nevôľu nad úspornejším návrhom. "Som veľmi sklamaný s takýmto návrhom," vyhlásil včera predseda Európskej komisie Jose Barroso.
Šetriť sa má hlavne na výdavkoch na zvyšovanie konkurencieschopnosti. Zatiaľ čo komisia navrhuje, zvýšenie objemu peňazí do vedy, výskumu a podpory podnikania o 194 percent, Luxembursko navrhuje len 11-percentný rast. Väčšina členských krajín zastáva názor, že túto oblasť je oveľa lepšie financovať z vlastných národných zdrojov.
Nižšie majú byť aj dotácie zo štrukturálnych fondov a Fondu súdržnosti smerujúce na projekty v chudobnejších regiónoch. Pôvodný návrh komisie počítal s 0,41 percenta hrubého národného dôchodku, podľa Luxemburska by to malo byť 0,38 percenta. Preferované majú byť najmä najchudobnejšie regióny, pamätá sa aj na kritické časti starej európskej pätnástky - hlavne v Španielsku.
Barroso je odhodlaný bojovať aj naďalej o čo najobjemnejšie financovanie "lisabonskej agendy". Komisia v tejto fáze už nemá príliš veľkú právomoc do návrhu zasahovať a rozpočet je teraz v rukách vlád. Schváliť ho potom musí Európsky parlament.
Diplomati označujú iniciatívu Luxemburska za významný krok ku kompromisu, pretože vychádza čiastočne v ústrety prianiam bohatých štátov, aby sa do únie neinvestovalo viac ako jedno percento hrubého národného dôchodku. Návrh na druhej strane nepoškodzuje ani chudobnejšie krajiny. Najodvážnejšou novinkou je obmedzenie britskej zľavy z príspevku do pokladnice Európskej únie na úroveň roku 2003 a jej postupné znižovanie. Londýn už povedal, že túto vec "nepovažuje za predmet vyjednávania". (čtk, reuters)