Dvaja euroskeptici: prezident Václav Klaus je podobne ako Robert Holman zástancom hlbšej diskusie o prijatí eura. Holmana pred tromi mesiacmi vymenoval do bankovej rady ČNB. FOTO - ČTK |
ej meny môže stlmiť ekonomický rast.
"Neponáhľal by som sa s prijímaním eura, pretože pre nás predstavuje značné riziko," povedal 51-ročný bankár, ktorý sa stal členom bankovej rady pred tromi mesiacmi. "Ekonomika eurozóny rástla len veľmi pomaly v posledných piatich rokoch a okrem iných faktorov to môže byť spôsobené aj používaním spoločnej meny," dodal Holman.
Holmanove komentáre kontrastujú s postojmi vlády Jiřího Paroubka i ostatných ľudí z centrálnej banky, vrátane guvernéra Zdenka Tůmu, ktorých cieľom je prijatie eura v roku 2010. Oficiálni predstavitelia vlády opakovanie argumentovali tým, že euro ušetrí kurzové náklady, zlacnie úvery a pomôže podnikom zvyšovať ziskovosť.
Holman, profesor ekonómie na pražskej ekonomickej univerzite, už pred nástupom do ČNB sa viackrát zamýšľal nad "skutočným efektom" spoločnej meny. "Odporúčal by som hlbšiu diskusiu o užitočnosti eura pre českú ekonomiku," vyhlásil Homan. Stratou plávajúcej meny sa podľa Holmana súčasne stratí i mechanizmus, prostredníctvom ktorého sa vyvažujú rôzne riziká.
Česko, podobne ako Maďarsko a Poľsko, plánujú zaviesť euro v roku 2010. Spoločným cieľom slovenskej vlády a centrálnej banky je termín 1. január 2009. Slovensko vypracovalo národný plán zavedenia eura, ktorý hovorí, že "zavedenie eura bude mať trvalý pozitívny dosah vzhľadom na stabilitu meny, odstránenie kurzových rozdielov a kurzového rizika a zjednodušenie platobného styku". (bloomberg, jj)