BRATISLAVA – Stavebné sporenie zaznamenalo v minulom roku boom. Počet nových zmlúv a ich cieľových súm bol najvyšší v histórii stavebného sporenia na Slovensku. Aj objem prostriedkov, ktorý svojim klientom stavebné sporiteľne vyplatili, bol doteraz najvyšší.
Stavebné sporenie, ktoré sa používa nielen ako spôsob financovania bytovej otázky, ale aj ako nástroj na zhodnocovanie úspor, je veľmi populárny aj v okolitých štátoch. Hlavne v Nemecku a Rakúsku, odkiaľ pochádzajú aj materské firmy dvoch najväčších stavebných sporiteľní na Slovensku.
Spoločným znakom stavebného sporenia je, že ponúka pomerne nízke úročenie vkladov, ale na druhej strane nízke úroky na stavebné úvery. Výrazné lákadlo predstavuje aj štátna prémia, ktorá zvyšuje výnosnosť stavebného sporenia. Týmto spôsobom môžu slovenskí priateľskí sporitelia (ktorí si nezoberú úver, ale po šiestich rokoch si vyberú našetrené peniaze aj so štátnou prémiou) dosiahnuť pri optimálnom vklade viac ako 10-percentné zhodnotenie úspor. To je oveľa viac ako ponúkajú banky na termínované vklady.
Z porovnania, ktoré bolo zverejnené na internetovej stránke Mladej Fronty Dnes, vyplýva, že najlepšie výnosy majú českí stavební sporitelia. Okrem toho, že dostávajú od štátu ročne 4500 českých korún, vďaka inflácii nižšej ako na Slovensku je reálne zhodnotenie ich peňazí výrazne vyššie. Vďaka štedrosti českého štátu bolo v minulom roku vyplatené na štátnej podpore asi 9,5 miliardy korún, čo je približne trikrát toľko ako na Slovensku.
Podľa MF Dnes z pohľadu ceny stavebných úverov sú na tom najlepšie Nemci. Leonberger Bausparkasse je ochotná svojim klientom za určitých podmienok požičať za 2,71-percentný úrok. To je len o málo viac ako bola v minulom roku nemecká inflácia.
V Rakúsku je stavebné sporenie podľa MF Dnes najobľúbenejším spôsobom ukladania peňazí. Zmluvu o stavebnom sporení má viac ako 70 percent obyvateľov a 10 percent všetkých vkladov v Rakúsku spravujú stavebné sporiteľne. V Čechách má stavebné sporenie asi 3,5 milióna ľudí a na Slovensku viac ako milión.
Štátna prémia v Nemecku a Rakúsku nie je príliš vysoká. V Rakúsku sa stanovuje na jeden rok v závislosti od úrokov v bankovom sektore a pohybuje sa od 3 percent do 8 percent. V Nemecku je podpora stanovená na 10 percent. Jej maximálna výška však závisí od toho, či je sporiteľ slobodný alebo nie. Vydaté alebo ženatí dostávajú maximálne 102 eur, slobodn(é)í 51eur. Tí, čo dostávajú časť mzdy ako príspevky na stavebné sporenie, môžu podľa MF Dnes dostať od štátu oveľa viac.
GABRIEL KÁDASI