ok už každý, kto použije guldeny, riskuje pokutu.
Podľa holandskej centrálnej banky sa 4. januára deväť z desiatich transakcií realizovalo v eurách. Prakticky koncom druhého januárového týždňa banka výmenu ukončila.
Guldeny sa však opäť objavili cez uplynulý víkend, keď Holanďania využili poslednú možnosť minúť v obchodoch zvyšné staré bankovky a mince. V bankách však môžu guldeny vymieňať až do apríla. Vyradené guldenové mince zhromažďuje a uschová holandská centrálna banka. Možno ich aj roztaví a získaný nikel predá.
Rozlúčka Holanďanov s ich 776 rokov starou menou bola pragmatická. „Už od 1. januára sme viac Európanmi ako Holanďanmi. Posledný deň platnosti guldena pre mňa nič neznamenal,“ povedala britskej BBC jedna holandská obchodníčka.
Výmena národných mien za euro prebehla v Holandsku najrýchlejšie zo všetkých dvanástich krajín Európskej únie, ktoré prijali novú menu ako jediné zákonné platidlo. Ďalšie na rade je Írsko, ktoré vyradí írsku libru 9. februára, nasledovať ho bude so svojím frankom 17. februára Francúzsko. Koncom februára by už mala mať výmenu za sebou celá eurozóna.
Len niekoľko dní po tom, ako istá francúzska firma obvinila Európsku centrálnu banku z krádeže satelitných záberov Európy a ich umiestnenia na zadnú stranu 25 miliárd eurobankoviek, sa objavila v súvislosti s euromenou ďalšia prekvapujúca správa.
Automaty v eurozóne totiž možno oklamať thajskými mincami v hodnote desať bahtov, ktorých hmotnosť i tvar zodpovedajú novému 2-eurovému platidlu. Automaty podľa agentúry Reuters tieto mince bežne akceptujú, ich hodnota je však takmer osemkrát nižšia.
Európska centrálna banka vraj o probléme vie. „V obehu je také množstvo mincí rôznych krajín, že je nemožné, aby boli úplne odlišné,“ vyhlásila Európska komisia. Tá hneď poskytla aj riešenie pre prevádzkovateľov takýchto automatov: ak nájdu zahraničné mince, mali by vymeniť softvér. (bro)