
Hlavní aktéri podpisu zmluvy minister hospodárstva Ľubomír Harach a prezident Jukosu M. Chodorkovskij. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Predstavitelia slovenskej a ruskej strany včera podpísali zmluvu o vstupe ruského ropného gigantu Jukos do spoločnosti Transpetrol. „…verím, že zmluva umožní nám ako i Slovensku zarobiť čo najviac peňazí,“ povedal po jej podpise predseda správnej rady a rozhodujúci akcionár Jukosu Michail Chodorkovskij.
Jukos podľa zmluvy získal 49 percent akcií Transpetrolu a riadiace právomoci k tomu.
„Som presvedčený, že do Transpetrolu vstupuje uznávaný svetový hráč,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach. Podľa neho znenie zmluvy zaručuje prospech obom stranám.
Bez súhlasu oboch strán nebude možné počas piatich rokov nakladať s akciami. „Predaj 49 percent akcií však zakladá prevod akcionárskych právomocí súvisiacich s každodenným chodom na strategického partnera. Majoritu v predstavenstve bude mať Jukos. Majorita v dozornej rade a vyjadrenia k investíciám, ktoré presahujú určité objemy zostávajú podľa slov Haracha „s veľkou kompetenciou aj na štáte.“
K personálnemu obsadeniu manažmentu Transpetrolu povedal viceprezident Jukosu Michail Brudno: „Myslíme si, že výsledky Transpetrolu nie sú zlé, a mali by tam pracovať najlepšie kádre. Urobíme všetko preto, aby sa neuskutočnili žiadne revolúcie, ktoré by mohli znížiť úsilie pracovníkov Transpetrolu. A z tohto pohľadu budeme pristupovať aj k formovaniu manažmentu.
Na otázku, či myslí pod najlepšími kádrami slovenských manažérov, alebo dôjde k nomináciám zo strany strategického investora, povedal iba: „Budú to najlepšie kádre.“ Zdôraznil však, že aj v samotnej centrále Jukosu v Moskve pracuje celý rad zahraničných manažérov.
Podmienkou podpisu zmluvy bol aj odpredaj akcií VSŽ vo vlastníctve Transpetrolu, ktorý pozastavil Úrad pre finančný trh. Podľa Haracha sa však s Jukosom dospelo k dohode, podľa ktorej prípadná strata, ale i zisk z tejto operácie, pôjdu na úkor či v opačnom prípade v prospech štátu.
Najťažším orieškom bol však podľa ministra problém nevyjasnených súdnych sporov o 34 percent akcií podniku. „Dohoda hovorí o tom, že prípadná strata alebo obmedzenie práv sa nebude chápať ako problém medzi strategickým partnerom a štátom, ale zakladá spoločný postup oboch voči tretej strane,“ povedal Harach.
TOMÁŠ KURTANSKÝ