ŽILINA – „Na ulicu by sme nedali nikoho,“ hovorí riaditeľ žilinského Bytofondu Ján Krupa. Počet neplatičov v posledných rokoch síce stúpa, podnik sa im však vždy snaží nájsť náhradné ubytovanie. „Väčšinou sa to rieši výmenou za nižšiu rozlohu, prípadne za nižšiu kategóriu.“ Mesto ojedinele nasťahuje do jedného bytu aj viacerých ľudí.
Podľa Krupu je problém neplatičov veľmi komplikovaný a dlhodobý. „Musíme sa s tým naučiť žiť. Niektorí ľudia jednoducho nemajú peniaze.“ Tí, čo na to majú, sa však odkedy začal platiť nový zákon snažia dlhy aspoň sčasti vyplatiť.
Mesto vlastní desaťtisíc bytov, neplatičov je asi pätina. Nedoplatky za nájomné dosahujú takmer 10 miliónov korún. Najviac ľudí dlhuje okolo 30-tisíc, jeden prekročil aj stotisícovú hranicu. Medzi neplatičmi sa nájdu aj majetní ľudia, ktorí by so splatením nemali mať problémy. Väčšina však patrí do sociálne slabšej skupiny.
Mesto viackrát uvažovalo o odkúpení budov, ktoré by po rekonštrukcii mali slúžiť ako náhradné ubytovanie nižšej kategórie. Zatiaľ sa tak nestalo. (aha)