
Novela Občianskeho zákonníka zjednodušila mechanizmus vymáhania dlhov od neplatičov. Nájomníci, ktorí si neplnia záväzky, môžu prísť o strechu nad hlavou. ILUSTRAČNÉ FOTO PRE SME – RÓBERT SÁNDOR
Mestá a obce majú často problém zohnať neplatičom čo i len provizórne ubytovanie. „Je to komplikovaná agenda,“ hovorí Pavol Baxa, vedúci oddelenia sociálnych vecí na magistráte Bratislavy. „Ubytovacích kapacít v Bratislave je málo. Potrebovali by sme o niekoľko tisíc postelí viac. Navyše, aj v ubytovniach, ktoré sú, oveľa vďačnejšie ubytujú robotníkov, ktorí dochádzajú za prácou, ako rodinu s deťmi alebo nejakých neprispôsobivých občanov, ktorí neplatili nájomné. To je to, čo nám chýba – mať aj pre nespratníka strechu nad hlavou.“
Obce skúšajú rozličné modely. V Senci vypísali verejnú súťaž na zabezpečenie náhradného ubytovania pre neplatičov. Istá firma na vlastné náklady zariadila 12 malometrážnych bytov, do ktorých sa postupne sťahujú rodiny neplatičov. Firma za nich vypláca dlžoby a získa ich staré byty.
Deložovanie neplatiča je komplikované, aj keď je rozhodnutie o vysťahovaní právoplatné a náhradné ubytovanie je k dispozícii. „Musí sa zosúladiť pracovník magistrátu, policajný dozor, sťahovacia služba, exekútor. Stačí však, aby si neplatič zohnal potvrdenie, že je chorý alebo že má choré dieťa, a presťahovanie sa podľa zákona nemôže uskutočniť,“ hovorí Baxa.
Nájomných bytov už nie je veľa – väčšina ľudí si štátne byty už odkúpila. „Nájomných bytov máme dnes už len 1100. Veľa z nich obývajú neplatiči. Už sme poslali asi 100 rozhodnutí o vypovedaní nájmu, chystáme sa poslať ďalších tristo,“ hovorí Chrášč. (mar)