BRATISLAVA – Tí, čo neplatia za byt, oň môžu ľahko prísť. Od septembra platí novela Občianskeho zákonníka, podľa ktorej správcovia bytov môžu nájomnú zmluvu vypovedať. Novela zjednodušuje aj mechanizmus, ktorým veritelia môžu vymáhať dlhy a skúsenosti hovoria, že ľudia začali naozaj húfne vyrovnávať nedoplatky za byty. Neplatiaci nájomník alebo člen bytového družstva dostane obvykle najprv upomienku s upozornením, že po nezaplatení do určitej lehoty mu dajú výpoveď z bytu.
Neplatiaci nájomník alebo člen bytového družstva dostane najprv upomienku s upozornením, že ak nezaplatí dajú mu výpoveď z bytu.
„Ak sa neodvolá na súd, výpoveď je právoplatná. Ale zatiaľ nikto nebol vysťahovaný a nemali sme ešte ani exekúcie,“ hovorí predseda Slovenského zväzu bytových družstiev Vladimír Sekanina.
Naopak, Prvá ružinovská spoločnosť do decembra nielenže rozoslala 110 upomienok, ale v 34 prípadoch prípady doviedla k exekúciám. V správe má okolo 4500 bytov.
Koncom februára vypršia prvé trojmesačné lehoty a najväčší dlžníci pravdepodobne neuniknú deložovaniu. „Potom by mohli byť vysťahovaní. V zmysle zákona im musíme dať náhradné byty, ale nie na takej úrovni, ako sa vyžadovalo kedysi,“ tvrdí riaditeľ Jiří Chochol. Kto je poctivý a skutočne nemá na zaplatenie, môže požiadať o sociálnu výpomoc. „Je to však začarovaný kruh – výpomoc môže dostať, len ak mu potvrdíme, že má vyrovnané dlhy.“
Neplatičovi zostáva niekoľko spôsobov, ako sa brániť voči vysťahovaniu. Na súde môže rozhodnutie o vypovedaní spochybniť. Získa tak aspoň niekoľko mesiacov, lebo trojmesačná výpovedná lehota sa do vynesenia rozsudku preruší.
Okrem toho, ak neplatič dokáže, že je naozaj v núdzi, prípadne že sa stará o maloleté deti alebo chorých, má nárok na polrok ochrannej lehoty, počas ktorého môže zohnať peniaze.
V minulosti musel o deložovaní rozhodnúť súd, konanie trvalo mesiace, často i roky. Navyše, správca alebo vlastník bytu musel vysťahovanému nájomníkovi prideliť primeraný náhradný byt. Aj po novelizácii Občianskeho zákonníka má neplatič právo na pridelenie náhradného bývania, ak je v hmotnej núdzi, alebo má maloleté deti. Náhradným ubytovaním však môže byť aj ubytovňa, ktorú si bude musieť nájomca platiť, ba dokonca aj prístrešok. V konečnom dôsledku sa môže neplatič ocitnúť aj na ulici.
„Niekedy sa dohodneme s občanom, ktorý nevládze platiť veľký byt, že mu dáme menší a zabezpečíme presťahovanie. Mestská časť tiež uvažuje o prispôsobení istých objektov na bývanie pre neplatičov,“ hovorí Peter Chrášč z miestneho úradu Bratislava-Ružinov.
(mar, ru, sen)