a T-Mobile ponúkajú telefonovanie malým a stredným firmám lacnejšie ako ktorýkoľvek iný pevný operátor. Úrad na podnet ich konkurenta eTel vyšetruje, či bezkonkurenčné ceny nie sú výsledkom kartelu.
Obaja mobilní operátori ponúkajú firmám službu kombinovanej virtuálnej privátnej siete. Ide o prepojenie mobilov a pevných liniek do jednej firemnej siete cez špeciálne zariadenie - pobočkovú ústredňu. Ústredňa je napojená súčasne na sieť pevného aj mobilného operátora. Orangeu a T-Mobilu to umožňuje ponúknuť bezkonkurenčné ceny pri hovoroch medzi mobilmi a pevnými linkami v rámci firmy.
Priame prepojenie pobočkovej ústredne s jednou, alebo druhou mobilnou sieťou, ktoré komunikáciu vnútri firmy zlacňuje, je podľa eTelu porušením prepojovacích dohôd. Fixní a mobilní operátori sa podľa generálneho riaditeľa eTelu Juraja Taptiča pôvodne dohodli, že sa budú prepájať len v "obvyklých bodoch," teda cez sieť Slovak Telecomu. Obchádzanie pevnej siete spôsobuje Telecomu priamu škodu, ale tú mu vyrovnávajú príjmy T-Mobilu, dcérskej spoločnosti Slovak Telecomu. "Nie je možné, aby o tom navzájom (Slovak Telecom a mobilní operátori, pozn. red.) nevedeli, zrejme sa dohodli," povedal pre Hospodárske noviny Taptič.
Hovorca Slovak Telecomu Radoslav Bielka odmieta tvrdenia eTelu, že by Slovak Telecom koordinoval svoj postup s mobilnými operátormi. Telecom podľa neho obe firmy na možné zneužitie pobočkových ústrední pred dvomi rokmi upozorňoval. "Orange a T-Mobile nás uistili, že k zneužitiu zariadení nedôjde, čo nám ako záruka stačilo. Preto sme ani ďalej nepátrali," povedal Bielka. Podobne ako hovorca Orangeu Peter Tóth odmietol situáciu komentovať dovtedy, kým firma od Protimonopolného úradu nedostane oficiálnu správu o začatí konania.
Pokiaľ úrad dokáže, že sa firmy dohodli, alebo že Telecom potichu porušenie dohôd toleroval, hrozí každej z nich vyše miliardová pokuta. Za porušenie zákona o hospodárskej súťaži môže Protimonopolný úrad udeliť pokutu do výšky 10 percent obratu. T-Mobile tak podľa vlaňajších tržieb môže zaplatiť až 1,33 miliardy, Telecom 1,62 miliardy a Orange až 1,92 miliardy korún.
(dc)