su Róbert Spišák. O cene, ktorú za svoje akcie firma navrhne, odmietol hovoriť.
Veľkí akcionári likérky odhlasovali stiahnutie akcií z burzy tento rok v januári. Zdržanie vyhlásenia povinnej ponuky na prevzatie súvisí s novelou zákona o cenných papieroch. "Nejaký čas trvalo vypracovanie znaleckého posudku na cenu akcií," tvrdí Spišák. Znalcov posudok stanoví najmenšiu možnú cenu, ktorú St. Nicolaus svojim akcionárom za ich podiely ponúkne.
Cena nebude môcť byť nižšia ani ako polročný priemer kurzu akcií na burze, ani ako polovica čistého obchodného imania pripadajúceho na jednu akciu. Na burze sa však s akciami St. Nicolausu posledných šesť mesiacov prakticky neobchodovalo, známy nie je ani údaj o čistom obchodnom imaní. "Na otázku, za akú cenu sa budú kupovať akcie, vám neodpoviem, kým to nemáme odsúhlasené Úradom pre finančný trh," povedal Spišák.
Úrad pre finančný trh sa k povinnej ponuke na prevzatie akcií firmy St. Nicolaus včera pre denník SME nevyjadril.
Likérka má niekoľko stoviek akcionárov. Drobní podielnici pritom vlastnia sedem a osem percent akcií. St. Nicolaus sťahuje svoje akcie z burzy pre takmer nulovú aktivitu na kapitálovom trhu. "Na Slovensku neexistuje kapitálový trh, takže sme nemali žiadny prínos z toho, že sme boli na burze. Naopak, mali sme náklady s tým, aby sme museli dodržiavať burzové pravidlá, napríklad vo vedení účtovníctva a v informačných povinnostiach," tvrdí Spišák.
Spoločnosť St. Nicolaus je významným slovenským výrobcom liehovín, pochutín a sirupov. Patrí do skupiny firiem ovládaných podnikateľmi reprezentovanými Jánom Sabolom, bývalým štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva (SOP). Spriaznenými firmami likérky sú Slovenské pramene a žriedla, ktoré plnia minerálne vody, a St. Nicolaus - Trade, ktorý má na starosti obchod a marketing. (tv)