Pred tohtoročnou žatvou ešte nevedno, kde sa uloží úroda. Sklady farmárov sú totiž stále plné. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Poľnohospodári zatiaľ stále nevedia, kedy ich štát zbaví prebytočného obilia z vlaňajšej úrody. Štátne sklady sa zatiaľ naplnili 250-tisíc tonami obilia, ale farmári žiadajú od vlády odkúpenie ďalších minimálne 210-tisíc ton. Obávajú sa, že ak od nich ministerstvo nestihne kúpiť zásoby včas, nebudú mať kam uskladniť tohtoročnú úrodu.
Štát je prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry povinný odkúpiť všetko obilie, ktoré mu farmári ponúknu, no problémom sú peniaze. "Na nákupy sa dosiaľ použilo 1,2 miliardy korún," povedal vedúci platobnej sekcie Pôdohospodárskej platobnej agentúry Vladimír Pospíšil. O ďalších peniazoch sa rokuje. "Požiadavka agentúry pôvodne znela 1,4 miliardy korún, neskôr sme ju zvýšili na 1,6 miliardy korún. Peniaze môžeme získať i z predaja vykúpeného obilia," dodal Pospíšil. Prvých 51,5-tisíca ton intervenčnej pšenice už kúpila holandská firma.
Poľnohospodári varujú, že do konca mája môže množstvo obilia ponúknutého štátu stúpnuť ešte o 100-tisíc ton na celkových 310-tisíc. "Do začatia novej žatvy bude potom potrebné odviezť zo skladov minimálne 300-tisíc ton obilia za približne 1,5 miliardy korún," predpokladá Marián Uhrík, predseda predstavenstva zväzu výrobcov krmív a skladovateľov. Toto množstvo sa štát zaviazal vykúpiť. Podľa platných pravidiel musia totiž členovia Európskej únie ponúknuté obilie pre intervenčné zásoby skúpiť. V opačnom prípade sa môžu poľnohospodári svojich práv domáhať súdnou cestou.
Farmári dúfajú, že ich štát zbaví obilia do konca júna. "Tento termín sa zrejme posunie na koniec júla, možno i augusta," hovorí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Podľa Oravca "ministerstvo pôdohospodárstva robí riadne opatrenia na zabezpečenie výkupov, na vyprázdnenie skladov. Situácia je stále veľmi napätá. Uvedomili si to aj v Európskej komisii, odkiaľ sme dostali prísľub, že budú riešiť prednostne práve stredoeurópske krajiny, ktoré keďže nemajú prístup k moru, svoje prebytky vyvezú ťažšie".
O peniazoch diskutujú rezorty financií a pôdohospodárstva. Pôdohospodárska platobná agentúra najskôr avizovala potrebu 1,4 miliardy korún, neskôr o 200 miliónov viac. Ministerstvo financií však muselo nájsť zdroje na výkup obilia v rozpočte na rok 2005 tak, aby sa nezvýšil deficit a neohrozilo povolené zvýšenie výdavkov. Podľa Mikuláša Geru z ministerstva financií, "rezort súhlasil s uvoľnením peňazí formou návratnej finančnej výpomoci z verejného sektora".