Ani konkurz vláde nepomohol

BRATISLAVA – Vláda minulý týždeň prerušila rokovanie o výsledku konkurzu na šéfa Úradu pre štátnu službu. „Pán podpredseda vlády Fogaš ako predseda ministerského klubu SDĽ vetoval rokovanie vlády. Požiadal, aby toto bolo predmetom rokovania koaličn

BRATISLAVA – Vláda minulý týždeň prerušila rokovanie o výsledku konkurzu na šéfa Úradu pre štátnu službu. „Pán podpredseda vlády Fogaš ako predseda ministerského klubu SDĽ vetoval rokovanie vlády. Požiadal, aby toto bolo predmetom rokovania koaličnej rady,“ povedala SME vicepremiérka Mária Kadlečíková.

Úrad mal pritom už dávno fungovať, lebo zákon o štátnej službe začne od apríla platiť.

Lídri vládnych strán sa ešte vlani dlho nevedeli zhodnúť na budúcom šéfovi úradu. Napokon opustili princíp straníckej nominácie a rozhodli sa pre konkurz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výberové konanie na šéfa úradu bolo dvojstupňové. Z prvého kola mali postúpiť traja kandidáti. Napokon boli štyria. Pribudol štátny tajomník ministerstva kultúry za SDĽ Milan Gacík.

V prvom kole sa napríklad Jozefovi Miklušičákovi stalo osudným, že nepredložil návrh komplexných princípov výkonu funkcie a neovládal aspoň jeden svetový jazyk.

V druhom kole posudzovali kandidátov podpredsedovia vlády Kadlečíková, Mikloš, Fogaš a štátni tajomníci Scholz, Bauerová, Pivarči a Szigeti. Piati členovia tejto komisie dali na prvé miesto Gacíka a dvaja Ľubomíra Plaia. Traja členovia komisie však žiadali, aby sa do záznamu konkurzu dostalo, že Gacík neovláda svetový jazyk. Fogaš o kolegovi z ministerského klubu SDĽ Gacíkovi zase povedal, že jeho nomináciu je potrebné podmieniť odstránením nedostatku v ovládaní svetového jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Gacík považuje za nekorektné „vyťahovanie“ jednej slabšej stránky. Podľa neho sa nehovorí o podstatných veciach a nikto nepovedal, že jazyk je najdôležitejšie kritérium. „Uviedol som, že pasívne ovládam angličtinu. Dobre ovládam ruštinu a poľštinu, dohovorím sa aj po nemecky. Úrad si vyžaduje odbornosť a prax. Pokiaľ viem, tam sa to skončilo absolútne v môj prospech.“

Za problém nepovažuje ani to, že na konkurz prišiel neskôr. „Mali sme prípravy k dňom bavorskej kultúry. Boli tu ľudia zo zahraničia. Poprosil som, aby mi umožnili prispôsobiť môj čas tomu. Podsúvať sa dá kadečo.“

Gacík tvrdí, že pracuje aj na odstránení jazykového hendikepu. „Od októbra mám privátneho ‚tíčra‘ (teacher – po anglicky učiteľ),“ hovorí. Ak vláda schváli návrh na jeho vymenovanie, je pripravený vzdať sa členstva v SDĽ.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubomír Plai by považoval vymenovanie Gacíka za nespravodlivé. „Nespochybňujem odbornosť pána Gacíka. Ak však pozerám na stanovené kritériá, tak potom, prečo ich vyhlásili. Mali povedať, že jazyk nie je kritérium.“

Plai podobne ako Gacík je straník. Je členom SDKÚ, predtým bol vysokopostaveným členom DÚ. Členstva v SDKÚ by sa vzdal, lebo „mi je jasné, že každý deň by som musel dokazovať, že rozhodujem výlučne odborne v súlade so zákonom“.

Vicepremiérka Kadlečíková tvrdí, že podmienkou bola znalosť svetového jazyka, a nie neslovanského svetového jazyka. Podľa vicepremiérky je svetovým jazykom aj ruština alebo nemčina.

Na poznámku, či podpora členov komisie z SOP pre Gacíka súvisí s tým, že SDĽ vnímajú ako politicky spriaznenú stranu, povedala: „Absolútne sme to nevnímali politicky. Pán Gacík odborne vynikal.“ Kadlečíková dodala, že Úrad pre štátnu službu bude pôsobiť na Slovensku a Gacík najlepšie pochopil, čo je to štátna služba. Vicepremiér Ivan Mikloš sa nechcel podrobnejšie vyjadriť. Myslí si však, že všetci vedúci ústredných orgánov štátnej správy by mali dobre ovládať aspoň jeden neslovanský svetový jazyk.

SkryťVypnúť reklamu

IGOR STUPŇAN

Šéfa Úradu pre štátnu službu na návrh vlády vymenúva a odvoláva prezident republiky. Funkčné obdobie predsedu je päť rokov.

Zriadenie Úradu pre štátnu službu vyplýva zo zákona o štátnej službe. Úrad sa bude podieľať na odpolitizovaní štátnej správy. Bola to jedna z dôležitých požiadaviek Európskej únie. Po voľbách už štátni úradníci nebudú politicky odvolateľní. Všetky miesta sa budú obsadzovať konkurzmi. Nový minister stratí možnosť dosadiť svojich verných spolustraníkov na úradnícke miesta na ministerstve.

Štátna služba je budovaná na princípoch profesionality, politickej nezávislosti, pružnosti, nestrannosti, etiky a efektivity.

Každý občan má právo vstúpiť do štátnej služby na základe spravodlivého výberového konania, ak spĺňa predpoklady ustanovené týmto zákonom a osobitnými predpismi. (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu