
Palestínsky vodca víta svojich stúpencov vo svojom sídle v Ramalláhu, ktoré od decembra nemôže opustiť. FOTO - REUTERS
Cheney pre televíziu ABC vyhlásil, že do aféry pašovania zbraní na lodi Karine A, ktorú pred niekoľkými týždňami obsadil Izrael, bol priamo zapletený aj palestínsky prezident Jásir Arafat. Arafat v liste prezidentovi Georgeovi Bushovi svoju zodpovednosť odmietol, no Cheney povedal: „Neveríme mu.“
„Účasť Arafata na afére pašovania zbraní dokazuje jeho prepojenie na teroristické organizácie, ako je Hizballáh a Irán, krajinu, ktorá sa snaží zmariť mierový proces,“ dodal americký viceprezident. Na otázku televíznej stanice ABC o možnosti prerušenia kontaktov Washingtonu s Arafatom viceprezident povedal, že to prenechá prezidentovi Bushovi.
Americký vyslanec pre Blízky východ Anthony Zinni, ktorého úlohou by malo byť sprostredkovať obnovenie izraelsko-palestínskeho dialógu, prirovnal palestínsku samosprávu k newyorskému mafiánskemu klanu Gambiniov. Jej predseda Jásir Arafat je podľa Zinniho „capo di tutti i capi.“ Izraelského premiéra Ariela Šarona prirovnal k „medvedíkovi,“ ktorý k nemu bol vždy veľmi príjemný a dokázal prísť s konštruktívnymi návrhmi na riešenie situácie. Zinniho slová z nedávneho stretnutia s americkými Židmi citoval izraelský denník Haarec. Zinni sa odvolal na vysokých predstaviteľov palestínskej samosprávy, podľa ktorých jadro palestínskych teroristických skupín tvorí 3000 ľudí. S Arafatovým súhlasom je podľa neho samospráva schopná okamžite sa zbaviť tretiny z nich a vyriešiť problém bez občianskeho konfliktu.
Nesúhlas s takýmto postojom USA včera vyjadrila EÚ. Brusel včera vo vyhlásení k programu španielskeho predsedníctva podporil palestínsku samosprávu na čele s Arafatom. „Európska únia sa bude snažiť zastaviť násilie na Blízkom východe v spolupráci s USA, OSN, Ruskom a arabskými štátmi v duchu deklarácie schválenej na decembrovom summite EÚ, ktorý podporil palestínsku samosprávu,“ uvádza text prijatý ministrami zahraničných vecí únie.
Niektorí z ministrov otvorene kritizovali prístup USA. „Povedať, že Arafat je mafiánsky boss, je veľmi vážna vec … Neverím ani sekundu, že jasné prikláňanie sa USA na stranu Izraela je dobré,“ povedal belgický minister Louis Michel.
„Mám obavy z amerických diskusií, prirovnávajúcich Arafata k teroristom…To je jednoducho paranoja. Je to v absolútnom rozpore s celým mierovým procesom a môže to viesť jedine ku krvavej vojne na Blízkom východe,“ komentovala švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová informácie, podľa ktorých v USA existujú plány na zatvorenie palestínskych kancelárií vo Washingtone, pozastavenie americkej sprostredkovateľskej misie v regióne a zaradenie Arafatových bezpečnostných síl na zoznam teroristických skupín.
Ministri štátov EÚ sa dlho nevedeli zhodnúť, aký signál vyslať Izraelu. Španielsko ako predsednícka krajina im predložilo list, podľa ktorého má EÚ odovzdať Izraelu zoznam objektov, ktoré boli vybudované na palestínskych územiach s finančnou pomocou únie a ktoré izraelské jednotky zničili či poškodili. Dokument spochybňuje filozofiu bezpečnostných a odvetných opatrení Izraela. Kým napríklad Francúzsko chcelo voliť odsudzujúci tón a žiadať o odškodnenie, iné krajiny EÚ presadzovali miernejšiu formuláciu.
Izraelskí policajti včera ráno na predmestí Tel Avivu zastrelili Palestíčana, ktorý počas šialenej jazdy cez Izrael zranil dvoch ľudí. (čtk)