
Americký generál Tommy Franks sedí vo vojenských maskáčoch pohodlne usadený v kresle počas návštevy tadžického prezidenta Imomali Rachmonova. Na ako dlho sa Američania usadia v Strednej Ázii? FOTO - REUTERS
poskytli USA základne, resp. logistickú podporu (piate Turkménsko zostáva formálne neutrálne a rezervované aj voči Moskve). V Kirgizsku a Uzbekistane už americkí vojaci sú.
Rusko vlani celej veci požehnalo – pomaly sa však ozývajú nesmelé hlasy, či urobilo dobre. Predovšetkým nie je jasné, ako dlho sa U.S. Army chce v „ruskom podbrušku“ zdržať.
V hlavných mestách stredoázijských republík sa medzitým strieda jedna vysokopostavená americká delegácia za druhou. Situácia pripomína historické rivalstvo niekdajšej Britskej Indie a Ruska v 19. storočí, skonštatovala agentúra Reuters.
Nijaký časový limit
Keď nedávno navštívil Taškent vodca senátnej väčšiny, republikán Tom Daschle, povedal tieto slová: „Naša prítomnosť a vzťah s ľudom Uzbekistanu a krajín tejto oblasti nie je len okamžitou záležitosťou.“
„Nemáme v úmysle mať stále základne v tejto oblasti,“ mierne „spresnil“ jeho vyjadrenie minulý týždeň v kirgizskom Biškeku veliteľ vojenskej kampane v Afganistane generál Tommy Franks. Dodal, že aj bez vojenskej prítomnosti zostanú USA zainteresované do vývoja v oblasti, najmä čo sa týka boja proti terorizmu.
Podľa pozorovateľov to však ešte neznamená, že americkí vojaci v dohľadnom čase zo základní odídu. Washington zatiaľ neuviedol nijaký termín. Uzbecký prezident Islam Karimov povedal, že neurčil Američanom v jeho krajine nijaký časový limit. Zmluva o základni v Kirgizsku bola uzavretá na rok, prezident Askar Akajev však už ohlásil pripravenosť predĺžiť ju.
Základne sú aj v záujme miestnych politikov – dodávajú im váhu v rokovaniach s Moskvou, upevňujú bezpečnosť krajiny, a z Washingtonu možno čakať následné prejavy vďačnosti.
Rusi v rozpakoch
Liberálny poslanec Štátnej dumy Sergej Jušenkov v rozhovore pre Reuters pripustil, že zo strany USA by šlo o pragmatický krok. Ostrejšie formuloval svoj názor šéf Federálnej pohraničnej služby, teda ruského kontingentu v Tadžikistane Konstantin Tockij: „Ak je to na dlho, nebudeme priatelia.“ Šéf dumy, komunista Gennadij Selezňov nedávno v Kazachstane pripomenul, že existuje Spoločenstvo nezávislých štátov a členovia tejto bezpečnostnej aliancie – teda i stredoázijské republiky – by mali svoje rozhodnutia konzultovať s ostatnými.
Kremeľ zatiaľ mlčí. Prezident Vladimir Putin v decembri vyslovil nádej, že americká prítomnosť v postsovietskych republikách „nebude dlho“. „Nie je nám jedno, čo sa deje v tejto oblasti,“ opatrne dodal.