Aj z bratislavského vysielača Kamzík (na snímke) sa šíri signál verejnoprávnych médií. Televízia ani rozhlas za služby Rádiokomunikáciám neplatia tak, ako by mali. FOTO - ARCHÍV TASR |
BRATISLAVA - Vláda chce späť Rádiokomunikácie, ktoré v roku 2000 sprivatizovala spolu so Slovenskými telekomunikáciami ako ich odštepný závod. Rádiokomunikácie šíria rozhlasové a televízne vysielanie a od STV a Slovenského rozhlasu majú nezaplatené faktúry.
Vláde sa však nedarí nájsť spôsob, ako Rádiokomunikácie získať späť. Do úvahy prichádza ich spätné odkúpenie Fondom národného majetku. Druhá možnosť počíta len s tým, že sa Rádiokomunikácií zbaví Slovak Telecom. V takom prípade by ich vo verejnej súťaži ponúkol iným firmám.
Podľa ministra dopravy Pavla Prokopoviča komisia, zložená zo zástupcov ministerstva, fondu a väčšinového vlastníka Deutsche Telecomu, momentálne finalizuje audit celého majetku Rádiokomunikácií. "Následne budeme rokovať s Deutsche Telekomom (vlastník 51 percent Slovak Telecomu, pozn. red.) o cene a potom sa urobia kroky na navrátenie štátu. O tom, čo bude potom, je zbytočné špekulovať," povedal Prokopovič. Nevysvetlil ani, čo je dôvodom snahy o získanie Rádiokomunikácií späť.
"Do konca tohto roka by sa to malo vyriešiť," povedal Prokopovič, ktorý v roku 2002 odhadol hodnotu závodu na 1,5 až 2 miliardy korún. Nemenované zdroje zo sektora za predajom Rádiokomunikácií vidia snahu štátu a nemeckého investora zbaviť sa problémového odštepného závodu. Firma poskytuje služby prevažne pre štátnu televíziu a rozhlas, ktoré však za šírenie signálu neplatia. Ich dlhy voči podniku, na ktoré štát v roku 2002 minul vyše 100 miliónov korún z dividend od Telecomu opäť narastajú. O akú sumu ide, Telecom neprezradil.
Dôvodom privatizácie Slovak Telecomu a problémových Rádiokomunikácií v jednom celku mohli byť obavy pred prípadnou konkurenciou rádiovej časti. V susednom Česku, kde podniky fungujú oddelene, sú České rádiokomunikace významným konkurentom Českého Telecomu. Internet a telefónne linky úspešne poskytujú firemným aj bytovým klientom.
Obe verejnoprávne médiá vlani prejavili záujem o majoritný podiel v opätovne zoštátnených Rádiokomunikáciách. Podobne to funguje v Rakúsku, kde štátna ORF, ktorá zastrešuje štátny rozhlas a televíziu, zároveň vlastní aj sieť vysielačov. Takéto riešenie je však podľa ministra dopravy nereálne, aj keď sa mu pôvodne veľmi pozdávalo. (dc)