BRATISLAVA - Má Najvyšší kontrolný úrad kontrolovať, ako obce a župy nakladajú s peniazmi na výkon takzvanej samosprávnej pôsobnosti? Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že áno, a tak opäť navrhol novelizovať ústavu. Pridali sa k nemu aj desiatky občianskych aktivistov a mimovládnych organizácií združených pod hlavičkou Za prísnejšiu kontrolu samospráv.
Funkcionári zo Združenia miest a obcí Slovenska sú rozhodne proti. Predseda združenia Michal Sýkora povedal, že ak bude spochybňovaná "kontrola občanmi" a zverí sa štátnej inštitúcii, výsledkom nebude lepšie hospodárenie, ale "posilnenie vplyvu štátu a ešte menší priestor na aktivitu občanov". To by bol podľa neho návrat k národným výborom.
Právnik a člen iniciatívy Vladimír Pirošík pripomína, že NKÚ kontroluje len zákonnosť, účelnosť a hospodárnosť nakladania s peniazmi, nerozhoduje, ako majú byť použité. Nevie teda, "čoho sa samosprávni lobisti vlastne boja". Iniciatíva vyzýva zodpovedných politikov, aby návrh schválili. Na zmenu ústavy však treba najmenej 90 hlasov.
Vláda koncom marca návrh novely neprerokovala, lebo vicepremiér Pál Csáky ju požiadal, aby návrh posúdila koaličná rada. Tá začiatkom apríla rozhodla, že koalícia najskôr zistí "vo vlastných kluboch a potom, poprípade, aj v iných kluboch", či zákon možno pretlačiť.
"To je problém všetkých, to je problém straty väčšiny v Národnej rade," tvrdí predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Strana je podľa neho pripravená rokovať na túto tému.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že otázka znie prosto "buď áno, alebo nie - a my hovoríme áno". Myslí si, že ani opozícii by nemalo robiť problém hlasovať za návrh.
Podpredsedovi HZDS Jánovi Kovarčíkovi však prekáža, že Lipšicov návrh na zmenu ústavy ide "nad rámec ústavy". Okrem toho zdôraznil, že samospráva má kontrolné orgány. Obecná kontrola však nie je všemocná. Hoci hlavný kontrolór má dnes lepšie postavenie ako v minulosti, lebo napríklad plat mu zaručuje zákon, a nie tí, ktorých kontroluje, obciam, ktoré miesto neobsadia, sa nič nestane.
Lipšic predloží návrh vláde hneď po najbližšom rokovaní koaličnej rady, povedala Ľubomíra Miklovičová z tlačového oddelenia ministerstva.
NKÚ sa podľa predsedu Jána Jasovského, bývalého poslanca HZDS, o kontrolu územnej samosprávy "netrhá". Obecnú kontrolu však tiež nepovažuje za dokonalú, lebo občania sa úradu sťažujú na postup predstaviteľov samosprávy.
O čo ide
Územná samospráva, teda obce a župy - samosprávne kraje (tiež nazývané vyššie územné celky), vykonáva samosprávnu pôsobnosť a tiež to, čo si štát "dáva robiť", lebo to je preň výhodnejšie - tzv. prenesený výkon štátnej správy.
Jedno od druhého sa odlišuje aj spôsobom financovania. Kým to, čo samospráva robí "na objednávku" štátu, v plnej miere financuje štát, na výkon originálnej pôsobnosti samospráva používa jednak peniaze, ktoré jej na ten účel pridelil štát (najmä väčšinu výnosu dane z príjmov fyzických osôb), a jednak to, čo získala svojou činnosťou, teda napríklad výberom miestnych daní, prenájmom či predajom majetku a podobne.
Decentralizáciou sa zvýšili aj príjmy samosprávy. Kým napríklad v roku 2001 mala asi 30 miliárd korún, v roku 2003 už vyše 50 a vlani dokonca 70 miliárd.
NKÚ dnes môže kontrolovať len to, ako samospráva hospodári s peniazmi na prenesený výkon štátnej správy, teda s tým, čo jej štát poskytol, aby ho zastúpila. "NKÚ ako nezávislý orgán kontroly hospodárenia tak dnes kontroluje len okolo 50 percent všetkých príjmov obcí, miest a vyšších územných celkov," píše iniciatíva Za prísnejšiu kontrolu samospráv.
Hlavný kontrolór Nitry Ladislav Fúska si myslí, že ani navrhovaným posilnením postavenia NKÚ by sa nezmenili zásady kontroly, teda to, že v zásade opatrenie prijíma kontrolovaný. "Darmo budú zistenia, keď nebude snaha nedostatky odstrániť."
Pripojiť sa k iniciatíve možno na www.changenet.sk.
Samosprávna pôsobnosť
obce ju vykonávajú napríklad na úseku hromadnej dopravy, komunálneho odpadu, predškolských a školských zariadení či miestnej polície; v samosprávnej pôsobnosti žúp sú napríklad nemocnice (samospráva napríklad môže rozhodnúť, že nemocnicu župa prenajme, predá a podobne), niektoré zariadenia sociálnych služieb (domovy dôchodcov, detské domovy...), kultúrne zariadenia či stredné školstvo.
Prenesený výkon štátnej správy
obce ho robia na úseku matriky, stavebného poriadku a čiastočne školstva; župy čiastočne na úseku školstva či zdravotníctva. (joč)
Ako môže vyzerať hospodárenie samosprávy
* Starosta Brunoviec v okrese Nové Mesto nad Váhom Dušan Močko na zasadaní obecného zastupiteľstva navrhol veľmi výhodne odpredať obecný bager a autobus prípadnému záujemcovi. Poslanci, ktorí s takýmto postupom nesúhlasili, navrhli vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž. Zastupiteľstvo návrh schválilo. Starosta nebol spokojný, a tak zvolal mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva. Odporcovia sa o rokovaní nedozvedeli, pozval iba poslancov, ktorí pôvodne súhlasili s jeho návrhom. Obec formálne dodržala zákon, zastupiteľstvo schválilo odpredaj majetku obce.
* V auguste 2004 vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii navrhol prokurátorovi obžalovať trnavského župana Petra Tomečka zo zneužitia právomocí. Tomeček opakovane nevydal NKÚ doklady o hospodárení s peniazmi, ktoré župa dostala zo štátneho rozpočtu, čím podľa vyšetrovateľa zabránil kontrole. Tomeček tvrdí, že podklady, ktoré sa týkajú preneseného výkonu štátnej správy, teda tie, na ktoré podľa neho NKÚ má právo, kontrolóri dostali.
* Na jar tohto roka ministerstvo financií zaviedlo nútenú správu v obci Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou. Obec nebola schopná vyrovnať niekoľkomiliónový dlh firme bývalého starostu, ktorá počas jeho funkčného obdobia robila pre obec stavebné práce, a tak jej exekútor zablokoval účet. Začiatkom apríla ministerstvo zaviedlo nútenú správu aj v bratislavskej mestskej časti Devín. Na obzore sú ďalšie podobné prípady.
* Pred týždňom Krajský súd v Banskej Bystrici potvrdil trest pre Františka Urbana, bývalého starostu Kamenian v okrese Revúca - dva roky podmienečne. Urban ako starosta a štatutárny zástupca Verejnoprospešných služieb obce vyplácal rôzne sumy bez rozhodnutia obecného zastupiteľstva. Takisto napríklad neodvádzal z miezd zamestnancov obecného úradu poistné na zdravotné a nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie. Rôzne porušenia zistili aj pri ďalších transakciách.
(joč, sita, tasr)