Grant dostalo aj združenie, ktoré v divadle Astorka naštudovalo hru Silvestra Lavríka. FOTO - PETER BREIER |
Za rok 2005 ide nateraz o 41,7 milióna, pripravujú sa však aj ďalšie zmluvy. Mnohé z ministrových rozhodnutí ešte neboli zrealizované.
Mimoriadne rozhodnutia ministra sú podľa vedúceho služobného úradu Vladislava Dzúrika v súlade s výnosmi a internými predpismi ministerstva. Komisie sú len poradným orgánom. Dzúrik hovorí, že všetky rozhodnutia odsúhlasili príslušné sekcie ministerstva.
Viac ako 20 miliónov minister sľúbil organizátorom festivalov, viac ako 15 časopisom, ďalších takmer 6 miliónov išlo na rôzne menšie regionálne projekty.
Umeleckým časopisom minister tento rok priamo rozdelil granty za 15,3 milióna, komisii zostalo na rozhodovanie asi 6 miliónov. Podľa predsedu komisie Petra Michaloviča sa však nikto z členov nesťažoval, on sám považuje rozdelenie za spravodlivejšie ako rok predtým. Víta najmä mierne zvýšenie celkovej sumy. Minister rozhodol najmä o časopisoch, ktoré majú väčšiu periodicitu a minulý rok dostali peniaze až koncom roka, čo mnohým spôsobilo problémy.
Člen tejto komisie Damas Gruska si myslí, že o podpore časopisu by sa malo rozhodovať aj na tri roky dopredu. Ministerstvo by potom od vydavateľov malo vyžadovať presné a včasné splnenie zadania. Prehľadnejšie by podľa neho bolo, keby sa zverejňovalo, koľko čísel ktorý časopis skutočne vydal. Ministerstvo by podľa neho malo zverejniť aj to, akou sumou financuje ďalšie rezortné časopisy.
Minulý rok udelil minister Chmel mimoriadne dotácie vo výške asi 11,5 milióna z celkovej grantovej sumy 450 miliónov. Jeho rozhodnutia však nie sú oddelené od rozhodnutí príslušných komisií alebo na internetovej stránke ministerstva nie sú spomenuté vôbec.
Viaceré festivaly dostali vlani od ministerstva peniaze až niekoľko mesiacov po skončení. Podľa predsedu grantovej komisie Silvestra Lavríka sa Chmel tentoraz snažil urýchliť administratívny proces. "Minister podporil poväčšine tie projekty, pri ktorých je vysoký predpoklad, že by ich komisia tiež schválila," myslí si. Aj v budúcnosti by podľa neho minister mal mať možnosť priamo rozhodnúť o dotáciách, najmä na väčšie, cyklicky sa opakujúce podujatia.
Chmel minulý rok podporil 300-tisícovým grantom aj Združenie BáPoDi, ktoré naštudovalo Lavríkovú hru v Divadle Astorka Korzo'90. Na otázku, či si nemyslí, že k mimoriadnym dotáciám sa skôr dostali umelci, ktorí sú ministrovi blízki, Lavrík odpovedal, že ministrove rozhodnutia treba posudzovať od prípadu k prípadu. "Chmel môže disponovať aj schopnými ľuďmi v svojom okolí, dôležité je, na čo sa tie peniaze použijú."
Granty od Chmela dostali vydavatelia ako Slovenský spisovateľ, LÚČ, Kalligram, Petrus, Michal Vaško či Spolok sv. Vojtecha na podporu pôvodnej a prekladovej tvorby.
Kto čo dostal (príklady)
Regionálne projekty
* 1,2 milióna - Abby art na produkciu charitatívneho včera Oscar bez bariér, ktorý vysielala televízia Markíza,
* 0,5 milióna - bratislavská župa, ktorú vedie Ľubo Roman z ANO, na druhé fórum regiónov krajín V4.
Festivaly
* 3,5 milióna - Festival národnostných menšín,
* 1,5 milióna - Bratislava vpohybe,
* 2,5 milióna - Art Film Trenčianske Teplice.
Časopisy
* 900-tisíc - časopis Arch dostal takmer dvakrát toľko ako vlani. Na časopise Arch spolupracuje vysoký úradník ministerstva Martin Mašek, ktorý na internetovom výpise figuruje stále aj ako spoločník vydavateľa tohto časopisu.
* 600-tisíc - časopis Projekt,
* 600-tisíc - jediný špecializovaný výtvarný časopis Profil.
* viac ako vlani - dostali časopisy OS - Fórum občianskej spoločnosti (Chmel je predsedom redakčnej rady), Kritika a kontext, Dotyky, Rak, Romboid, Mosty či Revue svetovej literatúry.
Divadlo
* 1,13 milióna - spoločnosť Jan na "pôvodný slovenský muzikál Hriešny tanec". Pritom išlo o komerčné predstavenie v Divadle Aréna, ktoré patrí bratislavskej župe, podľa americkej predlohy, ktoré sa navyše ku koncu sezóny končí, lebo mu nepredĺžili práva.
* 370-tisíc - spoločnosť Jan na vystúpenie Tokyo Metropolitan City Ballet.