í mladíkov proti vyhosteniu.
Okrem vyhostenia boli Česi potrestaní aj zákazom vstupu na územie Slovenska na 10 rokov, ale aj toto obmedzenie bolo zrušené.
Katarína Poláková, právnička združenia Občan a demokracia, ktorá pomohla Čechom podať odvolanie, považuje síce rozhodnutie úradu po právnej stránke za správne, ale "vyhol sa konkrétnejšiemu odôvodneniu, či českí občania svojím konaním porušili verejný poriadok".
Právnik Tomáš Kamenec povedal, že "pálenie vlajok je chránené ako sloboda prejavu", hoci pripúšťa, že ide o pochybný prejav názoru.
Policajný hovorca Martin Korch povedal, že úlohou polície "vôbec nebolo brániť občanom využiť svoje ústavné práva", len sa snažila, aby verejné zhromaždenie nebolo zneužité jednotlivcami na vyvolávanie provokácií.
Počas Bushovho prejavu Robert K. a Pavel B. zapálili malé vlajočky, ktoré usporiadatelia rozdávali ľuďom pri vstupe na Hviezdoslavovo námestie. Podľa svedkov najskôr zapálili jednu a na požiadanie neznámeho televízneho štábu, ktorému sa táto scéna páčila, to zopakovali.
Dvaja policajti v civile to posúdili ako porušenie verejného poriadku. Mladíci však stáli na vyvýšenom mieste a nikoho pritom neohrozovali. "Boli prizvaní pracovníci cudzineckej polície, ktorí po posúdení ich konania a telefonickej konzultácii s prokurátorom dospeli k záveru, že ohrozili verejný poriadok," informoval Korch.
Demonštranti boli predvedení na políciu, kde ich zadržiavali v miestnosti niekoľko hodín a potom deportovali na hranice. Na súde je už aj žaloba na preskúmanie nezákonného postupu. "Žiadame súd, aby rozhodol o tom, či bol postup polície nezákonný," hovorí Poláková. (rp)
Počas Bushovho prejavu bola polícia iniciatívna
BRATISLAVA - Na prejav prezidenta USA Georgea Busha z 24. februára tohto roku nespomína v dobrom niekoľko ľudí, ktorí s ním nesúhlasili a polícia im zabránila prejaviť sa.
Okrem dvoch Čechov, ktorých vyhostili za pálenie americkej vlajočky, boli zadržaní aj traja Slováci, lebo na Busha hlasno vykrikovali. Policajt v civile sa pokúsil strhnúť protibushovské a protiputinovské transparenty. Zastavil ho až protest zahraničného televízneho štábu. "Začali kričať na políciu, čo im hovorí sloboda zhromažďovania a prejavu," povedal vo februári SME očitý svedok incidentu. Niekoľko metrov od tohto miesta stáli ľudia s plagátmi, ktorými vítali prezidenta na Slovensku. Proti tým polícia nezasiahla.
Politici proti správaniu sa policajtov nenamietali a tvrdili, že aj sloboda prejavu má svoje hranice. (rp)