Zľava Peter Babnič z Olomouca a Petr Benát a Pavel Verbíř z Teplíc v stretnutí Gabrinus ligy, ktoré sa skončilo 3:3. FOTO - ČTK A ŠTARTFOTO
Rodák z Brezna, odchovanec Banskej Bystrice a dlhoročný kmeňový hráč Interu Bratislava PETER BABNIČ, ktorý hrá druhý rok za Sigmu Olomouc, sa po víkendovom kole v českej Gabrinus lige dostal do elitnej desiatky najlepších strelcov súťaže. V lige dal už 17 gólov, 5 za Zlín a 12 za Olomouc. Dva góly dal v šlágri kola v súboji o pohárovú priečku proti Tepliciam, počet zásahov v sezóne zvýšil na 7 (najlepší strelec Olomouca), ale radosť mu skazila skutočnosť, že góly stačili iba na nerozhodný výsledok 3:3. Ním sa oddialila šanca zaútočiť na pohárovú priečku. Momentálne je tím na
4. mieste so 42 b (Liberec má 45 b, ale šesť mu po skončení súťaže odrátajú), na druhé Teplice stráca päť, na tretiu Slaviu štyri body. Súboj s Teplicami mohol pri plnom zisku všetko obrátiť, Olomouc by strácal na Slaviu i Teplice po dva body.
Ako spätne hodnotíte tento súboj?
"Ako drámu s pre nás neuveriteľne zlou zápletkou a koncovkou. Zápas sme mali dobre rozohratý, ale napokon hostia vyrovnali, aj sa ujali vedenia. My sme v 82. minúte vyrovnali zásluhou Bednářa a o minútu som dal hlavou gól na 3:2. Zdalo sa, že je všetko v poriadku, ale v 89. minúte po rohu hostí trafil pri odkope náš obranca Špiláček loptu holeňou tak nešťastne, že skončila v našej sieti."
Ako sa zrodili vaše dva góly?
"V prvom prípade som pálil zvnútra šestnástky, keď jeden zo spoluhráčov minul loptu. V druhom som nabehol na center a netradične hlavou som trafil do siete."
Aká je teraz situácia vzhľadom na vaše pohárové ambície?
"Z českej ligy idú prvé dva tímy do predkola Ligy majstrov, tretia priečka znamená Pohár UEFA. Na tú sme mali, podobne ako pred rokom, zálusk. Vlani sa nám to podarilo, teraz je to vzdialené. Ale nevzdávame sa. Ideme ešte do Opavy a Českých Budějovíc a hostíme Drnovice. Ak by sa nám darilo a súperi sa potkli, môžeme byť ešte úspešní."
So siedmimi gólmi ste najlepším strelcom tímu. Sedem gólov na kanoniera nie je veľa.
"Máte pravdu, pred rokom sme strieľali viac gólov. Tento rok sa nám toľko nedarí, a to zrejme poznačí aj naše postavenie. Paradoxne sme však nedokázali vyhrať v poslednom zápase, v ktorom sme dali až tri góly. V útoku sme boli pred rokom štyria. Ľuboš Reiter odišiel do Ameriky a zostali sme s Bednářom a mladým Hubníkom."
Ako ste spokojný v Olomouci?
"Je tu pohoda. Predtým som bol v Sparte a na hosťovaní v Zlíne, po hosťovaní som uprednostnil prestup do Olomouca pred návratom do Sparty a urobil som dobre. Hrávam pravidelne, vlani sme boli v pohárovej Európe."
Dokedy máte zmluvu?
"Do konca júna roku 2006."
Po odchode Reitera máte nejakého slovenského spoluhráča?
"Nedávno preradili z béčka Prekopa, stredopoliara, rodáka z Piešťan."
S kým z mmohých legionárov udržujete najčastejší kontakt?
"Pravidelne som si telefonoval s Rasťom Michalíkom zo Sparty, ale po jeho odchode do Turecka už s nikým. Podebatíme si však vždy pri vzájomných zápasoch, keď hráme s tímami, v ktorých sú Slováci."
Sparta je zaslúžene opäť najlepšia?
"Je. V predstihu získala titul, kraľuje bez problémov."
Aká je česká liga v porovnaní so slovenskou?
"V prospech českej ligy hovorí, že tu hrá viac skúsených hráčov. V mnohých mužstvách sú osobnosti ako Poborský v Sparte, Bejbl v Slavii či ďalší. A vďaka skúsenostiam viacerých je podľa mňa aj kvalitnejšia a zaujímavejšia."
Máte dvanásť štartov v reprezentácii. Neuvažujete o ich rozšírení?
"V kútiku duše áno. Pred každým reprezentačným zrazom dostávam pozvánky ako náhradník. Tajne dúfam, že môj čas ešte príde. Čakám trpezlivo na príležitosť, ale je tam veľká konkurencia. Možno keby sa niekto zranil, čo však nikomu neprajem."
Ako sa pozeráte na kvalifikáciu o postup na svetový šampionát v Nemecku?
"Slovensko ju má veľmi dobre rozbehnutú. Je tu ideálna šanca na postup, čo by veľmi pomohlo slovenskému futbalu. Tréner Galis vytvára veľmi dobrú, pozitívnu atmosféru a pohodu v mužstve. Ja si veľmi želám, aby Slovensko postúpilo a momentálne je to, myslím si, aj reálne želanie."
Vizitka
Narodený: 30. 4. 1977 v Brezne
Stav: ženatý, manželka Renáta, syn Sebastián (4 roky)
Klub: Sigma Olomouc
Post: útočník
Klubová kariéra: B. Bystrica, Inter Bratislava, Sparta Praha 2001/2003 (hosťovanie FC Tescoma Zlín 2003), Sigma Olomouc (2003/2006)
Počet štartov a gólov v reprezentácii: 12/1
Stav v tabuľke
1. Sparta 27 20 4 3 52:21 64
2. Teplice 27 12 11 4 32:25 47
3. Slavia 27 13 7 7 36:25 46
4. Liberec 27 12 9 6 40:23 45
5. Olomouc 27 12 6 9 31:31 42
6. Slovácko 27 9 12 6 27:21 39
14. Brno 27 7 6 14 24:39 27
15. Č. Budějovice 27 6 6 15 25:34 24
16. Opava 27 5 9 13 24:35 18
(Opave odobrali 6 bodov)
Tabuľka strelcov
14 Jun (Sparta)
10 Mašek (Teplice)
9 Pospíšil (Liberec)
8 Vlček (Slavia), Holub (Drnovice), Kulič (Budějovice)
7 Matušovič (Ostrava/Sparta), Zelenka (Sparta), Babnič (Olomouc)