Sprejerom vyčlenila Banská Štiavnica samostatnú rozsiahlu stenu za mestom, tú však využívajú minimálne. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Teraz chce mesto pomôcť polícii pri objasňovaní prípadov sprejerstva aj netradičnou metódou - ich vlastným rukopisom.
"Niektorí sprejeri sú ochotní s nami spolupracovať. Vedia medzi sebou rozlíšiť, o koho rukopis ide. Aj keď to nebude môcť slúžiť ako dôkazový materiál, mohlo by to polícii pomôcť," povedal poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Poprac.
Historické centrá a mestské pamiatkové rezervácie doplácali na sprejerov najviac. "Obnova historických objektov je veľmi náročná a podstatne drahšia v porovnaní s bežnou obnovou domov. Každý zásah do pamiatky je pod dohľadom pamiatkarov. Na obnovu sa používajú drahšie materiály a musia prísne dodržať stanovené postupy," hovorí Poprac.
Škody podľa neho za posledné roky presiahli milióny korún. "Iba posledné výčiny sprejerov odhadujeme na 100-tisíc korún. Pomaľovali úplne nové vlakové súpravy a celú stanicu," hovorí poslanec. Mesto hľadalo možnosti, ako problém riešiť. Sprejerom dokonca vyčlenili samostatnú rozsiahlu stenu za mestom, kde sa mohli realizovať. Takmer ju nevyužívali a po krátkom čase sa opäť vrátili do historickej časti mesta. Štiavničania hovoria, že sprejerstvo sa tu rozrástlo do neobvyklých rozmerov. (eta)