Michaila Chodorkovského privádzali do súdnej siene príslušníci špeciálnych odielov OMON. Okolo budovy viditeľne pribudlo policajtov so psami i železných zábran. FOTO - ČTK/AP
Už druhý deň včera čítala sudkyňa Irina Kolesniková rozsudok nad tromi ruskými oligarchami a ešte sa nedostala ani do polovice textu. Advokáti i novinári sa po včerajšom zasadaní súdu zhodujú, že kedysi najbohatší muž Ruska, exprezident ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij skončí v trestaneckej kolónii. Otvorené zostáva iba na ako dlho.
Nekonečný rozsudok
Rozsudok má vyše tisíc stránok a podľa advokátov ho navyše sudkyňa číta naschvál pomaly. Chodorkovskij dáva najavo svoj postoj k súdu tým, že si v cele prezerá knihu, jeho partner Platón Lebedev lúšti krížovky. "Je nudné počúvať rozsudok, keď dopredu poznáš výsledok," vysvetlil ich správanie advokát Jurij Šmída.
I druhý deň ukončila sudkyňa pojednávanie asi po troch hodinách a oznámila, že bude pokračovať až nasledujúci deň. Obhajcovia Chodorkovského a jeho partnerov sa domnievajú, že konečný verdikt nebude vynesený ani dnes. Ruskí novinári komentujú predlžovanie súdu ako snahu unaviť verejnosť i oznamovacie prostriedky a zabrániť veľkému škandálu či pouličným demonštráciám. Pred súdom sa totiž každý deň schádzajú prívrženci Chodorkovského a vyzývajú na jeho oslobodeniu. Tak ako v pondelok i v utorok bolo niekoľkých zadržali. Na protiľahlom chodníku postávajú, naopak, asi dve stovky tých, ktorí volajú po tvrdom treste pre oligarchov. Včera sa medzi nimi vynímal muž s transparentom, na ktorom bolo napísané: "Putin, zachráň nás pred Chodorovským."
Čudné obvinenia
Sudkyňa včera nakoniec začala hodnotiť dôkazy a výpovede viac než sto svedkov. Z dosiaľ prečítanej časti vyplýva, že vina obžalovaných bola dokázaná vo väčšine bodov obžaloby. Tá ich obviňuje zo zločinov podľa siedmich článkov trestného zákona Ruskej federácie. V utorok bola priznaná ich vina predovšetkým z nezaplatenia daní v rokoch 1999 až 2000 vo výške 17,39 miliardy rubľov a z krádeže 44 percent akcií Výskumného inštitútu umelých hnojív.
Sudkyňa vykonala podrobnú analýzu spôsobu, akým sa mali vyhýbať plateniu daní. Napríklad vraj používali peniaze len na tento účel vytvorenej firmy zaregistrovanej v oblastiach, kde miestne zákony umožňovali značné daňové úľavy. Časť prostriedkov vraj hradili nekrytými cennými papiermi. Paradoxom nazvali advokáti obvinenie, podľa ktorého mal Chodorkovskij nezákonne previesť 2,5 miliardy rubľov na iného slávneho podnikateľa Vladimira Gusinského (neskôr musel utiecť z Ruska a žije teraz v Izraeli). Podľa obhajoby by Chodorkovskij musel okradnúť sám seba, svoj podnik Jukos a z neznámych dôvodov peniaze darovať konkurencii. "Vina Chodorkovského a Lebedeva je potvrdená priloženými materiálmi a výpoveďami svedkov," vyhlásila sudkyňa Kolesniková po prečítaní včerajšej časti rozsudku.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME