Slovensko sa medzi členmi OECD radí medzi krajiny s najnižšími daňovými sadzbami. "Z hľadiska daňovej atraktivity je Slovensko po Holandsku a Švédsku treťou najlepšie hodnotenou krajinou," hovorí Peter Chrenko, riaditeľ slovenského zastúpenia spoločnosti Ernst & Young a riaditeľ divízie daňového poradenstva.
Rebríček atraktívnosti sa podľa neho nedá zostaviť, keďže každý daňový systém má svoje špecifiká, čím priťahuje istý druh investícii. Slovenský systém je nastavený tak, aby lákal najmä výrobné investície. "Pre investora, ktorý tu plánuje postaviť závod na výrobu automobilov na zelenej lúke, je dôležité niečo iné, ako napríklad pre americkú spoločnosť, ktorá chce vytvoriť holdigovú spoločnosť skupujúcu atraktívne podniky," hovorí Chrenko.
Daňový systém Slovenska podľa neho spĺňa podmienky investícii produkujúcich nie príliš vysokú pridanú hodnotu, ktoré majú za úlohu najmä vytvárať nové pracovné miesta. "Momentálne sme vnímaní ako nákladová krajina, teda tá, kde sú náklady minimálne."
Výrobcu zaujíma aj to, ako si bude môcť odpisovať majetok a akú úľavu dostane. "Nízke zdanenie motivuje aj cudzincov s vysokými príjmami, aby svoju daňovú rezidenciu presunuli na Slovensko," upozorňuje Chrenko. Pre investorov je priaznivá aj nulová sadzba na dividendy firiem.
Ak by Slovensko chcelo viac lákať investície s vyššou pridanou hodnotou, teda napríklad výskum a vývoj, musel by byť systém stimulov iný. "Ak neočakávate vysoké marže, tak 19-percentná daňová sadzba je ideálna. Pre takúto investíciu je Slovensko veľmi atraktívna lokalita. Naopak pre investície s vyššou pridanou hodnotou je aj takáto sadzba privysoká a neakceptovateľná," tvrdí Chrenko. Efektívnejším stimulom by v tomto prípade podľa neho boli daňové prázdniny na určité obdobie. "Stimuly budeme môcť ponúkať len do roku 2006. Dovtedy by mal byť pripravený koncept vzdelanostnej ekonomiky, teda začať školstvom a paralelne vytvárať investičné stimuly, napríklad vo forme daňových úľav, ktoré nie sú viazané len na tvorbu pracovných miest," dodal. (tc)