Jednotný odvod prediskutujú u Ivana Mikloša

BRATISLAVA - Jediný odvod namiesto dnešných trinástich a jediná sociálna platba namiesto dnešných päťdesiatich šiestich.

Richard Sulík včera predstavil knižku Redistribučný odvod a odvodový bonus, v ktorej popisuje svoj návrh nového sociálneho systému. Jej text je dostupný aj na internetovej stránke www.sulik.sk. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Jediný odvod namiesto dnešných trinástich a jediná sociálna platba namiesto dnešných päťdesiatich šiestich. Tak si predstavuje sociálny systém na Slovensku manažér Richard Sulík, ktorý bol aj autorom myšlienky zavedenia rovnej dane. Hoci jeho návrh si zatiaľ nezískal širokú politickú podporu, začali nad ním uvažovať aspoň na ministerstve financií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jednoduchý systém

"Môžem potvrdiť, že v najbližšom období sa návrhom pána Sulíka bude zaoberať kolégium ministra," povedal poradca Ivana Mikloša Peter Papanek. Kolégium je poradný orgán zložený z nezávislých odborníkov, ktorí za členstvo v ňom nepoberajú žiadnu odmenu.

Sulíkov návrh, za ktorý sa jednoznačne postavila časť slovenských podnikateľov, predpokladá, že každý občan by dostával tzv. odvodový bonus vo výške životného minima. Táto suma, ktorá by u ľudí bez práce mala charakter sociálnej dávky, by sa vyplácala až do smrti a znižovala by sa o desatinu vlastných príjmov. Istú podporu by teda občania dostali aj po tom, ako by sa zamestnali. Na druhej strane by všetci platili jednotný 20-percentný sociálny odvod, ktorý by sa vzťahoval na každú korunu príjmu až do výšky desaťnásobku životného minima. Rovnako by sa od prvej koruny príjmu mala platiť aj 19-percentná rovná daň.

SkryťVypnúť reklamu

"Odbúrala by sa zásluhovosť a ostala by len solidarita - dali by sme ľuďom nevyhnutné minimum na prežitie a zaručili základnú zdravotnú starostlivosť," povedal Sulík. Zásluhovosť podľa neho oveľa lepšie ako štát dokáže zabezpečiť súkromný sektor. Do dôchodku by potom napríklad ľudia odchádzali vo veku podľa vlastného uváženia a od štátu by dostávali životné minimum. Vyšší štandard by si mohli sami zaplatiť životnou poistkou alebo úsporami. Pre štát by to znamenalo úsporu na tisícoch úradníkoch, ktorí dnes testujú oprávnenosť jednotlivých dávok. Nadbytočnými by sa stali aj zdravotné poisťovne či Sociálna poisťovňa. "Po zavedení tohto systému by zostalo na Slovensku mnoho inštitucionálnych mŕtvol," povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec, ktorý Sulíka podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

Téma pre politikov

"Model pána Sulíka, napriek tomu, že viaceré princípy sú prijateľné v dlhodobom horizonte, prináša isté riziká pre verejné financie, znižuje sociálne istoty marginalizovaných skupín a znižuje motiváciu legálne priznávať príjmy," myslí si hlavný analytik ministerstva financií Ľudovít Ódor.

Sulík odmieta zníženie motivácie priznávať príjmy, keďže povinné odvody výrazne klesnú. Priznáva však existenciu istých rizík. Ódor odhadol, že zavedenie tohto systému by mohlo vo verejných financiách znamenať výpadok 10 až 20 miliárd korún ročne. Sulík však tvrdí, že podľa jeho prepočtov bude nový systém nielen neutrálny pre verejné financie, ale dokonca bude vysoko prebytkový, a to aj za predpokladu, že bude treba pár desiatok rokov platiť vyrovnávacie dávky tým, ktorí sa nestihnú na nové poriadky pripraviť komerčnými pripoisteniami.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík nepredpokladá, že by sa mohli ľady pohnúť ešte v tomto volebnom období. Dúfa však, že niektorá politická strana zmenu sociálneho systému podľa jeho návrhu zapracuje do svojho volebného programu.

"Dnešný sociálny systém je príliš komplikovaný a postupné upravovanie jeho parametrov nestačí. Treba zásadnú reformu," povedal Oravec.

Za problematický označil slovenský odvodový systém aj prieskum spoločnosti Ernst & Young medzi štátmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Tá istá správa pritom vyzdvihla jednoduchosť nášho daňového systému. Odvody označili za najväčšiu prekážku podnikania na Slovensku aj malí podnikatelia, ktorí sa vlani zúčastnili na spoločnom prieskume denníka SME a týždenníka Trend.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu