Podľa poslanca KDH nám hrozí tyrania sudcov. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Slovensku a celej Európe hrozí tyrania sudcov. Povedal to v stredu predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik v rozprave k euroústave, keď vyhlásil, že ústavné súdy majú neobmedzenú moc vykladať ústavy a zákony. Sudcovia, ktorých nikto nevolil, tak údajne vytvárajú nové práva bez kontroly. "Nové práva vyhlasujú muži a ženy v talároch," povedal Minárik. Obáva sa, že sudcovia môžu nad rámec zákona odobriť potraty či klonovanie a Slovensko s tým nič nespraví.
Koaliční partneri po týchto slovách nešetria kritikou. "S takým nezmyselným vystúpením som sa ešte v tomto parlamente nestretol, a to nemám veľké ilúzie o kvalite ľudí, ktorí vstupujú do diskusie," povedal predseda ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec z ANO. Minárikov prejav charakterizoval ako "vystúpenie človeka, ktorý nerešpektuje právny štát". Peter Miššík z SDKÚ stroho konštatoval, že "k takýmto expresívnym vyhláseniam nemá význam zaujímať stanovisko".
Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák nebezpečenstvo, o ktorom hovoril Minárik, vylučuje. Tvrdí, že sudcovia musia postupovať podľa právnych predpisov, ústavy a medzinárodných dokumentov. "Všetky tieto legislatívne úpravy schvaľuje parlament."
Podľa Majchráka je téma o nadvláde sudcov moderná vo viacerých krajinách, napríklad aj v USA. Vysvetľuje si to tým, že súdy môžu preskúmavať rozhodnutia výkonnej moci. "Samozrejme, určite nie sú radi, ak súd zruší rozhodnutie nejakého ministerstva alebo mu nariadi konať, keď nekoná," hovorí Majchrák o politikoch.
Zástupca Slovenska pred súdmi Európskych spoločenstiev Radoslav Procházka tvrdí, že práve tieto súdy dokázali v podmienkach obmedzeného mandátu únie často vyložiť zmluvné základy v prospech regulačného pôsobenia. Otvorený text európskej ústavnej zmluvy priestor pre sudcovský aktivizmus v budúcnosti ďalej rozšíri. Procházka pripustil, že to "znamená modifikáciu tradičného chápania demokracie a deľby moci, lebo do výkonu súdnej moci okrem výkladových prvkov zavádza aj prvky právotvorné".
Minárikov stranícky kolega a minister spravodlivosti Daniel Lipšic súhlasí s tým, že viaceré ústavné súdy do ústav dopĺňajú rôzne ustanovenia, ktoré v nich pôvodne neboli. Priznáva, že každá ústava sa môže meniť, ale "otázka je, do akej miery je legitímne, keď takéto doplnenia robí súdna moc". Lipšic pochválil náš Ústavný súd, že tak nerobí a pri rozhodovaní sa drží iba textu ústavy a "nesnaží sa nahrádzať text ústavy ideologickými preferenciami svojich sudcov". (rp)