FOTO - TASR/AFP |
BRATISLAVA - V úplne novom Trestnom zákone minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH navrhuje automatické doživotie pre páchateľov, ktorých druhýkrát odsúdia za úkladnú vraždu. Ak niekto zavraždí dvoch a viac ľudí, poprípade tehotnú ženu či dieťa, má dostať trest na 25 rokov alebo doživotie hneď.
Lipšic pred rokom a pol presadil zásadu trikrát a dosť pre páchateľov závažných trestných činov. Ak sa ich dopustia tretíkrát, môžu dostať len trest nad 20 rokov alebo doživotie. V novom návrhu ide ešte ďalej.
"Výlučne doživotný trest bude hroziť páchateľovi, ktorý spácha úkladnú vraždu v nebezpečnom zoskupení, napríklad ako člen organizovanej skupiny," píše ministerstvo spravodlivosti. Chce tým bojovať proti tzv. mafiánskym vraždám, hoci ich páchatelia sa pred súd takmer nikdy nedostanú. Ak by parlament úpravu prijal, vzťahovala by sa aj na páchateľov nedávnej vraždy v košickom podsvetí, pri ktorej zomrel aj náhodný okoloidúci.
Spomínané zmeny sa pripravujú dlho, ale ministerstvo o nich informovalo až teraz. "Myslím si, že pán minister veľmi vhodne využil udalosti, ku ktorým došlo a vo verejnosti má podporu, keď presadzuje také tvrdé pravidlá," hovorí poslankyňa Smeru a členka ústavnoprávneho výboru Jana Laššáková. Aj ona takéto návrhy podporuje.
Proti zásade trikrát a dosť ostro protestovali sudcovia. Nepáčilo sa im, že obmedzí ich právomoc rozhodovať o vine a treste. Predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák nepredpokladá, že by sa situácia mala opakovať. Domnieva sa, že ak už bol niekto odsúdený za úkladnú vraždu a urobí to znova, záujmom spoločnosti naozaj je, aby "bol ten človek izolovaný". Majchrák priznáva, že represia všetko nevyrieši, ale je to trend "vzhľadom na to, čo sa teraz deje".
Súdny psychiater Svetozár Droba pripúšťa, že viacnásobní vrahovia už nie sú prevychovateľní. Označil ich za ľudí, ktorým chýbajú vyššie city. "Keď spácham v normálnych časoch premyslenú, úkladnú vraždu, tak, samozrejme, už nemám čo hľadať medzi slušnými ľuďmi," hovorí.
Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský si napriek tomu myslí, že by súd mal mať aj v takýchto prípadoch možnosť preskúmať a zohľadniť pri rozhodovaní o treste všetky okolnosti prípadu. "Život prináša rôzne veci a toto bude obmedzovať rozhodovaciu činnosť súdov." Úplne odmieta zásadu raz a dosť. "To by sme sa asi vrátili do stredoveku, to si už neviem predstaviť," tvrdí.
(rp)